Płoną izby drzewka blaskiem, pachnie świerkiem, grzybkiem, plackiem, talie mężnie walczą z paskiem i pucharów dźwięczy brzeg.
wikipedia.org Autorem wiersza „Płoną izby drzewka blaskiem” jest poeta, pisarz, satyryk i aktor, współtwórca Kabaretu Starszych Panów:
wikipedia.org Jak nazywa się widoczna na zdjęciu aktorka grająca rolę matki głównego bohatera w filmie „Żółty szalik”, którego akcja dzieje się w Wigilię Bożego Narodzenia?
pixabay.com „Choinka” to tytuł baśni o drzewku, które tak bardzo pragnęło urosnąć i uczestniczyć w rzeczach wielkich i niezwykłych, że nie potrafiło cieszyć się zwyczajnym życiem, które wiodło. Autor tej pięknej baśni napisał także „Królową Śniegu”. Jak brzmi jego nazwisko?
wikipedia.org Barwny opis Bożego Narodzenia znajdziemy w „Chłopach” Władysława Reymonta. Jak nazywała się wieś, która była miejscem akcji tej powieści?
wikipedia.org Pokłon Trzech Króli to obraz barokowego malarza hiszpańskiego Diego Velázqueza z 1619 roku. Dzieło można oglądać w Muzeum Prado, które znajduje się w:
Podobno do obrazu pozowali członkowie rodziny artysty. Samego Diego Velázqueza odnajdziemy w postaci króla Kacpra. Dalej
wikipedia.org Morderstwo w Boże Narodzenie to powieść kryminalna Agathy Christie. Który z detektywów, pojawiający się w ponad 30 książkach tej pisarki, rozwiązuje tę kryminalną zagadkę?
pixabay.com Pełne uroku święta Bożego Narodzenia przedstawione zostały w powieści „Dzieci z Bullerbyn”. Kto napisał tę powieść?
A podana jest gdzieś ulica (lecz jak tam dojść? którędy?), ulica zdradzonego dzieciństwa, ulica Wielkiej Kolędy.
maxpixel.net „Powrót” to fragment dłuższego utworu „Przed zapaleniem choinki”. Jego autor stworzył także „Zaczarowaną dorożkę”. Jak nazywa się ten poeta?
wikipedia.org Autorem znanych kolęd „Bóg się rodzi – moc truchleje” czy „Bracia, patrzcie jeno” jest poeta epoki oświecenia, autor sielanki „Laura i Filon”, twórca i główny przedstawiciel nurtu sentymentalnego w polskiej liryce:
pixabay.com „Dziadek do orzechów” to opowiadanie niemieckiego poety i pisarza epoki romantyzmu nieodłącznie kojarzące się z zapachem bożonarodzeniowej choinki, a także z baletem Piotra Czajkowskiego. Jak nazywa się autor tego opowiadania?
Francuska adaptacja tego utworu w tłumaczeniu Aleksandra Dumasa (ojca) stała się inspiracją dla Piotra Czajkowskiego do skomponowania słynnego baletu o tym samym tytule. Dalej
depositphotos.com Wiedza ogólna 🎄Bożonarodzeniowy quiz wiedzy ogólnej - czy wiesz więcej od Mikołaja? 🎅✨