pixabay.com Postacie poetki i twórczyni "balkonizmu" - Hermenegildy Kociubińskiej oraz mistrza puenty - Osiołka Porfiriona związane są z:
pexels.com Polski poeta, prozaik, kompozytor i piosenkarz, znany z takich piosenek jak Sen Katarzyny II, Mury, Nasza klasa, Obława to:
Pewien malarz portrecista zapytał raz klienta: - Czy podoba się panu pański portret? - Jeśli mam być szczery, to nie jest to arcydzieło sztuki. - Ale pan również nie jest arcydziełem natury! - zawołał oburzony artysta. Tym artystą był:
wikipedia.org "Dlaczego Słowacki wzbudza w nas zachwyt i miłość? (...) Dlatego, panowie, że Słowacki wielkim poetą był!" Kto jest autorem utworu, z którego pochodzi ten fragment?
pixabay.com Zamknięcie w „leniwni” i skazanie na bezczynność po zamachu stanu, w którym brał udział Robert Scurvy, to fragment fabuły:
"Na głowie kwietny ma wianek, W ręku zielony badylek, A przed nią bieży baranek, A nad nią lata motylek"
Tekst do piosenki napisał polski poeta i bard Stanisław Staszewski, ojciec Kazika Staszewskiego, wokalisty zespołu Kult. Natomiast przytoczony refren został zaczerpnięty z opisu pasterki Zosi z Dziadów cz. II Adama Mickiewicza. Dalej
Na płot, co własnym swoim płoctwem przerażony Wyziorne szczerzy dziury w sen o niedopłocie, Kot, kocurzak miauczurny, wlazł w psocie-łaskocie I podwójnym niekotem ściga cień zielony. A ty płotem, kociugo, chwiej, A ty kotem, płociugo, hej! Bezślepia, których nie ma, mrużąc w nieistowia Wikłające się w plątwie śpiewnego mruczywa, Dziewczynę-rozbiodrzynę pod pierzynę wzywa Na bezdosyt całunków i mękę ustowia. A ty płotem, kociugo, chwiej, A ty kotem, płociugo, hej!
pixabay.com Który polski poeta napisał powyższy wiersz pod tytułem: Jak Bolesław Leśmian napisałby wierszyk „Wlazł kotek na płotek”?