Asystowanie człowiekowi w rozpoznawaniu i zaspokajaniu 14 fundamentalnych potrzeb, jeśli on sam nie ma ku temu odpowiedniej siły, woli lub wiedzy – to rola pielęgniarki według teorii:
Do roli społecznej drugorzędowej pełnionej przez człowieka według modelu adaptacyjnego C. Roy NIE należy:
Jeżeli u 65-letniej chorej unieruchomionej od 3 tygodni z powodu przewlekłej zastoinowej niewydolności krążenia, przy próbie pionizacji pojawi się ból w łydce, lekkie zasinienie kończyny oraz różnica w obwodach kończyn, należy podejrzewać:
Niedostosowanie szerokości mankietu do obwodu ramienia pacjenta, podczas pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, powoduje uzyskanie:
Podczas wykonywania próby wysiłkowej na bieżni ruchomej przez pacjenta pielęgniarka powinna obserwować:
Który z objawów fizykalnych i dolegliwości jest najbardziej charakterystyczny dla niewydolności lewokomorowej?
podejrzenie choroby niedokrwiennej serca, u osób z bólami w klatce piersiowej i prawidłowym lub wątpliwym spoczynkowym zapisie EKG
wykrycie przebiegającej bezobjawowo choroby niedokrwiennej serca, u osób z grupy wysokiego ryzyka zachorowania
Jak powinien zachować się pacjent u którego rozpoznano dusznicę bolesną, w sytuacji ponownego napadu bólowego?
przerwać wysiłek fizyczny, przyjąć nitroglicerynę, jeśli ból nie ustąpi powtórzyć po 20 min. dawkę nitrogliceryny
przerwać wysiłek fizyczny, przyjąć nitroglicerynę, jeśli ból nie ustąpi po trzech kolejnych dawkach – wezwać pogotowie,
U osób powyżej 18 r.ż., które nie przyjmują leków hipotensyjnych, prawidłowe jest ciśnienie tętnicze krwi, spełniające poniższe kryteria:
reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie naczyń o charakterze autoimmunologicznym, naświetlania śródpiersia,
Pielęgniarka obserwując chorego długo unieruchomionego, zauważyła gwałtownie narastającą sinicę, nagły napad duszności, znaczne przyspieszenie tętna i spadek ciśnienia tętniczego krwi, pacjent zgłosił silny ból w klatce piersiowej. Może przypuszczać, że u chorego wystąpił :
Pacjent cierpi na ostre ataki napadu astmy. W celu przerwania ataku, pacjent powinien zawsze posiadać przy sobie lek:
Stosowanie metod fizycznego oziębiania organizmu może być zalecane jedynie w skojarzeniu z podanym wcześniej lekiem:
Przy doustnym leczeniu przeciwzakrzepowym zatorowości płucnej INR (Międzynarodowy Współczynnik Znormalizowany – International Normalization Ratio) powinien wynosić:
Do szpitala został przyjęty pacjent z bólami brzucha o charakterze napadowym (falowym), zatrzymaniem gazów i stolca (wzdęcia), wymiotujący treścią cuchnącą o zabarwieniu brunatno-zielonym (tzw. „wymioty kałowe”). Powyższe objawy świadczą o:
zakażenie wirusem HCV ujawnia się często na etapie przewlekłego zapalenia wątroby lub marskości wątroby,
Który zestaw produktów spożywczych zaproponujesz na drugie śniadanie osobie z kamicą żółciową w okresie remisji objawów?
Która grupa problemów pielęgnacyjnych jest charakterystyczna dla chorego z zaawansowaną marskością wątroby?
Pacjenta z podejrzeniem niedrożności jelit, w celu wykonania przeglądowego badania radiologicznego jamy brzusznej, należy ułożyć w pozycji:
maksymalne ograniczenie podaży płynów, soli i białka ze względu na zmniejszenie zdolności przesączania osocza krwi, przez zmienione chorobowo nerki
ograniczenie podaży soli i białka, a zwiększenie podaży węglowodanów i tłuszczów w celu uzupełnienia braków energetycznych
przystosowanie żywienia do upośledzonej czynności chorych nerek i dostarczenie ustrojowi wszystkich niezbędnych składników pokarmowych,
Która grupa problemów pielęgnacyjnych jest szczególnie charakterystyczna dla chorego z rozpoznaną przewlekłą mocznicą?
ułożenie pacjenta w pozycji płaskiej z zastosowaniem udogodnień podanie leków rozkurczowych, kontrola parametrów hemodynamicznych,
ułożenie pacjenta z kończynami dolnymi ułożonymi poniżej poziomu serca, prowadzenie dobowej zbiórki moczu, pędzlowania jamy ustnej
ułożenie pacjenta z kończynami dolnymi uniesionymi na poziomie serca, prowadzenie bilansu wodnego, pomiar obrzęków, ważenie,
ułożenie pacjenta w pozycji bezpiecznej, prowadzenie dobowej zbiórki moczu, podawanie leków antyhistaminowych, natłuszczanie skóry
W zespole nerczycowym, aby zwiększyć skuteczność leczenia moczopędnego pacjenta należy ułożyć w pozycji:
Stwierdzenie u chorego spadku masy ciała, osłabienia, oddawania dużej ilości moczu i wzmożonego pragnienia oraz glikemii powyżej 11,1 mmol/l jest podstawą do:
U pacjentów z cukrzycą istnieje możliwość sprawdzenia wyrównania cukrzycy, poprzez wykonanie badania poziomu:
schłodzoną probówkę zawierającą EDTA, po pobraniu próbki umieścić ją w wodzie z lodem, jak najszybciej dostarczyć do laboratorium,
Bardzo znaczna i nagle występująca męczliwość, przebarwienie skóry na odsłoniętych powierzchniach, liczne piegi, przebarwienia na łokciach, kolanach, w okolicy odbytu, sromu, plamiste przebarwienia koloru brunatnego lub czarnobrunatnego na wargach, w przedsionku jamy ustnej, lub na dziąsłach, utrata masy ciała, niskie ciśnienie tętnicze krwi, ortostatyczne zasłabnięcia przy zmianie pozycji z poziomej na pionową, to objawy:
W opiece nad pacjentem z gruczolakiem przysadki mózgowej należy uwzględnić zmiany w zakresie funkcji narządu wzroku. Będą to:
Do działań niepożądnych ostrych (natychmiastowych) związanych z podawaniem cytostatyków NIE zaliczamy:
Pacjentowi po zabiegu operacyjnym przeprowadzonym w znieczuleniu ogólnym, przetoczono 1 jednostkę koncentratu krwinek czerwonych (KCK). W ciągu 24h wystąpiły następujące objawy: podwyższenie gorączki, dreszcze, zaburzenia oddychania, pokrzywka, wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Zaobserwowano również, że pacjent oddaje ciemny mocz. Powyższe objawy świadczą o:
Która grupa problemów pielęgnacyjnych jest charakterystyczna dla pacjenta z rozpoznaną ostrą białaczką szpikową w okresie zaostrzenia?
podwyższony poziom wszystkich elementów morfotycznych krwi i związane z tym ryzyko wystąpienia zatorów i zakrzepów
obniżony poziom wszystkich elementów morfotycznych krwi i wzrost podatności na krwawienie z naturalnych otworów ciała
Które z podanych problemów pielęgnacyjnych są charakterystyczne dla niedokrwistości Addisona-Biermera?
Bladość skóry i śluzówek, osłabienie, skłonności do omdleń, bicie serca, zawroty i bóle głowy, szum w uszach, łatwe męczenie się, jest bardzo charakterystyczne dla:
Jedna z najbardziej typowych lokalizacji procesu zapalnego w zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa (ZZSK) to:
Zgodnie z wytycznym WHO osteoporozę zaawansowaną rozpoznaje się i określa na podstawie pomiaru gęstości mineralnej kości, kiedy T-score jest:
U pacjenta z anafilaksją pobrano krew na oznaczenie histaminy w osoczu. Powyższa próbka powinna być transportowana do laboratorium w określonym pojemniku i w czasie:
Rozpoznanie AIDS stawia się w chwili zdiagnozowania u osoby wirusa HIV. O zaawansowanym niedoborze odporności stanowią również różne schorzenia, w tym nowotwory. Jednym z z nowotworów definiujących AIDS jest:
każde narzędzie i całe użyte wyposażenie musi być traktowane jako potencjalne źródło patogenów przenoszonych przez krew,
pobrać do badania bakteriologicznego (rozmazu) wydzielinę z cewki moczowej lub szyjki macicy i wykonać test na obecność chlamydia trachomatis,
Świąd, któremu towarzyszą przeczosy po zadrapaniach, zmiany wypryskowe, drobne plamki w miejscu ukłuć, są charakterystyczne dla:
Który z podanych poniżej sposobów postępowania NIE jest prawidłowy w pielęgnacji chorego w stanie otępiennym?
dokładna obserwacja i kontrola funkcji organizmu, pomoc w przezwyciężaniu obciążeń psychicznych, stwarzanie możliwości utrzymania aktywności fizycznej i umysłowej
unikanie zachowań i sytuacji , które mogą wzmagać niepewność chorego, częstych zmian, zbyt dużych wymagań, konieczności pośpiechu
odpowiednie leczenie oraz profilaktyka zaburzeń i schorzeń, wystarczająca podaż płynów, zdrowe odżywianie, zapewnienie dostatecznej ilości ruchu, snu, kontrola konsumpcji używek i leków
dawanie jak największej ilości opieki , ograniczanie samodzielności chorego ze względu na jego bezpieczeństwo, wyręczanie pacjenta ze wszystkich czynności
Triada objawów klinicznych Choroby Parkinsona: drżenie spoczynkowe, sztywność mięśniowa oraz spowolnienie ruchowe, pojawia się na skutek postępującego i znacznego niedoboru następującego neuroprzekaźnika:
Stopniowe wygasanie funkcji poszczególnych układów i narządów określa się w literaturze gerontologicznej mianem zjawiska inwolucji . Opisując zmiany w układzie ruchu, należy podkreślić utratę masy i siły mięśniowej w starzeniu, potęgowaną przez zmniejszenie aktywności fizycznej i współistniejące choroby, określaną jako:
Najczęstszym powikłaniem farmakoterapii w cukrzycy u osób starszych jest hipoglikemia. Częste współistnienie z cukrzycą wielu innych chorób, wymaga zażywania różnych leków, które mogą nasilać efekt hipoglikemizujący. Które spośród wymienionych poniżej leków, w połączeniu z doustnymi lekami hipoglikemizującymi, zwłaszcza pochodnymi sulfonylomocznika, wyzwalają potencjalnie silniejszy efekt hipoglikemizujący?
Na podstawie którego z poniżej wymienionych narzędzi, pielęgniarka może dokonywać oceny sprawności procesów poznawczych, u pacjenta w wieku podeszłym?
Do upadków osób w wieku podeszłym przyczynia się wiele nakładających się na siebie czynników organicznych (tzw. wewnętrznych) i środowiskowych (tzw. zewnętrznych). Do fizycznych konsekwencji upadków należą głównie następstwa unieruchomienia. Natomiast konsekwencją o charakterze psychologicznym, rzutującą na aktywność osoby starszej, jej samodzielność i wydolność samoobsługową jest występowanie tzw.:
Starzenie się narządów zmysłów cechuje kilka prawidłowości, np. wraz z wiekiem w narządzie wzroku obserwuje się starczą dalekowzroczność, określaną jako:
Pacjent zależny, oczekujący od otoczenia i wyrażający zgodę na to, co otoczenie zaproponuje, zadecyduje i zrobi, starość uważa za ciężar trudny do zniesienia, niczego nie chce, o nic nie prosi, jest to pacjent reprezentujący postawę (wg Bromleya):
Język (stosowane słownictwo i styl wypowiedzi) używany przez personel medyczny w rozmowie z pacjentem powinien być:
Umiejętności prowadzenia i uczestniczenia w dyskusji są niezbędne jeżeli na zajęciach wykorzystujemy:
szczególny sposób i rodzaj pomagania osobom chorym i ich rodzinom w celu mobilizowania własnych sił i zasobów, które zachowali mimo choroby, po to by mogli i chcieli radzić sobie z własnymi problemami
Ocena sytuacji zdrowotnej rodziny potrzebna jest pielęgniarce/położnej do podejmowania działań w zakresie:
tylko tych, które zapisane są w dokumentacji medycznej (z wyjątkiem sytuacji stanowiących zagrożenie życia) i nie budzą żadnych wątpliwości pielęgniarki/położnej,
znalezienie odpowiedzi dlaczego nie osiągnięto w tym roku zaplanowanego poziomu realizacji świadczeń zdrowotnych
Przyjęta przez państwo koncepcja ochrony zdrowia obywateli, której wyrazem jest system zorganizowanych działań, urządzeń, instytucji i norm prawnych służących zdrowiu społeczeństwa to:
proces umożliwiający każdemu człowiekowi zwiększenie oddziaływania na własne zdrowie w sensie jego poprawy i utrzymania,
działania podejmowane przez ochronę zdrowia i mające na celu poprawę lub utrzymanie pełnej sprawności psychicznej, fizycznej i społecznej
system kształcenia jednostek i społeczeństwa w zakresie utrzymania pełnej sprawności psychicznej, fizycznej i społecznej
Popularyzowana powszechnie koncepcja zdrowia publicznego zakłada podejmowanie zintegrowanych wysiłków:
Jednym z elementów badania nerwu czaszkowego VIII jest wykonanie próby Webera. W czasie badania pacjent lepiej słyszał dźwięk w uchu zajętym przez proces chorobowy. Świadczy to o:
Pacjentka lat 20 - w wywiadzie podaje: chudnięcie przy dużym apetycie, pocenie się, nerwowość, zaburzenia miesiączkowania, trudności w zasypianiu i koncentracji . Zwraca uwagę obustronny wytrzeszcz gałek ocznych. Wstępnie rozpoznajemy chorobę Gravesa- Basedowa. Podczas zbierania wywiadu od pacjentki ważne będzie uzyskanie informacji o:
Czerwona plama, czasem różowa, spowodowana miejscowym rozszerzeniem naczyń, zlokalizowana na brzegach górnych powiek, na czole powyżej nasady nosa, na górnej wardze, na granicy głowy i karku, tuż powyżej linii owłosienia, nie wymagająca leczenia to:
Zaburzenia chodu mogą mieć różny charakter i najczęściej są następstwem zaburzeń neurologicznych. Chód, podczas którego chory niedostatecznie zgina kończyny w stawach kolanowych, z trudnością odrywa stopy od podłoża, pociąga stopami po podłożu, chodzi na palcach, nazywa się:
Do przychodni zgłosił się pacjent, który odczuwa pewną wypukłość w okolicy prawej pachwiny. Podczas badania stwierdzono, że jest to przepuklina. Przeprowadzając badanie należy polecić pacjentowi, aby przyjął pozycję:
Sprawując opiekę nad chorym gorączkującym, pielęgniarka prowadząca bilans płynów musi uwzględnić poniesione straty przez parowanie, które przy wzroście temperatury o 1°C wynosi:
Pacjent podejrzewany o kamicę pęcherzyka żółciowego, zgłasza w wywiadzie ból kolkowy, który umiejscowiony jest w:
Prowadząc wywiad z pacjentem podejrzewanym o raka przełyku, należy zwrócić szczególną uwagę na zgłaszany przez niego objaw:
U kobiety ciężarnej w ciąży zaawansowanej wysokość dna macicy pod koniec 24 tygodnia ciąży jest badana na wysokości:
Przyczyną niewydolności oddechowej może być odma opłucnowa. W przypadku jej wystąpienia, badanie fizykalne płuc po stronie odmy wykazuje:
Programami służącymi do przetwarzania danych statystycznych, w szczególności obliczania średnich, odchyleń od średnich, korelacji oraz sporządzania tabeli wykresów są: