Dowódcą Armii Polowej „Bernolak”, która wspólne z III Rzeszą Niemiecką wzięła udział w agresji na Polskę 1 września 1939 roku był gen. Ferdinand Čatloš. Dalej
wikipedia.org Taki kryptonim miał plan wojskowej agresji na Polskę, którego opracowanie Adolf Hitler zlecił 11 kwietnia 1939 roku, tuż po brytyjskich gwarancjach przyjścia Polsce z pomocą na wypadek agresji.
wikipedia.org Na zdjęciu widzimy dowódcę 16. Pomorskiej Dywizji Piechoty, która była częścią składową Grupy Operacyjnej „Wschód” w Armii „Pomorze” w trakcie kampanii wrześniowej. W styczniu 1940 roku został on mianowany dowódcą Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich, walczącej w bitwie pod Narwikiem. Podaj jego imię i nazwisko.
wikipedia.org Gorliwy nazista, 1 września 1939 roku dowodził bombardowaniem Wielunia. Następnie dowodził bombardowaniem Warszawy oraz Belgradu. O kim mowa?
Akt kapitulacji Warszawy został podpisany 28 września 1939 o godzinie 13:00 przez generała Tadeusza Kutrzebę w imieniu dowódcy Armii „Warszawa” i generała Johannesa Blaskowitza, dowódcę niemieckiej 8 Armii na terenie dawnej Fabryki Silników Lotniczych Polskich Zakładów Skody. Dalej
wikipedia.org Na zdjęciu widzimy polski lekki czołg z okresu II wojny światowej, który był podstawowym uzbrojeniem polskich sił pancernych podczas wojny obronnej 1939. Zaznacz jego nazwę.
wikipedia.org Dowodził polskimi oddziałami w bitwie pod Mokrą, w jednej z pierwszych bitew kampanii wrześniowej, która rozpoczęła się 1 września 1939 roku około godziny 10:00.
wikipedia.org Pod tym miastem odbyły się dwa największe, obok bitwy nad Bzdurą, starcia kampanii wrześniowej. Miało to miejsce w dniach 17-20 oraz 22-27 września 1939 roku.
Największe bitwy kampanii wrześniowej, nie licząc bitwy nad Bzurą, odbyły się pad Tomaszowem Lubelskim. Dalej
wikipedia.org 2 września 1939 roku ten brytyjski polityk zapisał w swoim dzienniku, że Polacy "sami ponoszą winę za to co ich teraz spotyka".
wikipedia.org Na fotografii widzimy podstawowy lekki bombowiec lotnictwa polskiego używany w trakcie kampanii wrześniowej. Podaj jego nazwę.
wikipedia.org Jak nazywał się generał Wojska Polskiego, który w dniach 2-6 października dowodził oddziałami polskiej Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” w bitwie z wojskami niemieckimi pod Kockiem? Była to ostatnia bitwa kampanii wrześniowej, w której walczyło regularne wojsko.
wikipedia.org O tej godzinie 1 września 1939 roku padły z pancernika Schleswig-Holstein pierwsze strzały w kierunku Westerplatte.
Pierwsze strzały z pancernika Schleswig-Holstein 1 września 1939 roku w kierunku Westerplatte padły o godzinie 4:45. Dalej
W trakcie kampanii wrześniowej armią "Łódź" a następnie armią "Warszawa" dowodził generał Juliusz Rómmel. Dalej
wikipedia.org Urodzony w 1900 roku w Piotrkowie Trybunalskim. W miesiącach przed rozpoczęciem II wojny światowej zajmował się konspiracyjnymi przygotowaniami do obrony Poczty Polskiej w Gdańsku. 1 września 1939 roku objął dowództwo obrony Poczty. O kogo chodzi?
Obroną Poczty Polskiej w Gdańsku 1 września 1939 roku dowodził Konrad Guderski. Zginął jeszcze tego samego dnia. Dalej
wikipedia.org Na fotografii widzimy podstawowy polski myśliwiec z okresu wojny obronnej 1939 roku. Zaznacz jego nazwę.
Na fotografii widzimy samolot myśliwski PZL P.11c. W latach 1934-1936 wyprodukowano 150 sztuk tego modelu samolotu. Dalej
wikipedia.org Tego dnia września szef Abwehry Wilhelm Canaris udzielił przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów Andrijowi Melnykowi zgody na rozpoczęcie antypolskiego powstania na południowo-wschodnich rubieżach II RP.
Zgodę tą wydano 15 września 1939 roku. Po dwóch dniach kiedy Armia Czerwono wkroczyła do Polski od wschodu odwołano ją. Dalej
wikipedia.org Dowódca armii "Pomorze", podporządkował swoje wojska gen. Tadeuszowi Kutrzebie i jego armii "Poznań" z którą wspólnie walczył w bitwie nad Bzurą, w największej bitwie kampanii wrześniowej, którą stoczono w dniach 9-22 września 1939 roku.
wikipedia.org W dniach 7-10 września 1939 roku dowodził polskimi oddziałami w bitwie pod Wizną, którą określono mianem "Polskich Termopil".
Polskimi oddziałami Korpusu Ochrony Pogranicza w bitwie pod Wizną dowodził kpt. Władysław Raginis. 10 września popełnił samobójstwo, rozrywając się granatem. Dalej
Na fotografii widzimy wspólną defiladę Armii Czerwonej i Wermachtu, która miała miejsce 22 września 1939 roku w Brześciu nad Bugiem. Dalej