Mózg osoby starszej jest bardziej podatny na wszelkie zaburzenia homeostazy, co uzasadnia konieczność wnikliwej obserwacji pielęgniarskiej. Objawem zaburzonego metabolizmu ośrodkowego układu nerwowego w wyniku hipoksji, hipoglikemii, infekcji, chorób przewlekłych, niedożywienia, zaburzeń wodno-elektrolitwych oraz zatruć (najczęściej lekami lub alkoholem), jest łatwość wystąpienia:
W kształtowaniu prawidłowej postawy pacjenta niepełnosprawnego geriatrycznego szczególnie ważne jest:
zaplanowanie takiej ilości obowiązków domowych, aby zapobiec wystąpieniu wtórnej niesprawności funkcjonalnej
Pacjentowi po zabiegu operacyjnym przeprowadzonym w znieczuleniu ogólnym, przetoczono 1 jednostkę koncentratu krwinek czerwonych (KCK). W ciągu 24h wystąpiły następujące objawy: gorączka, dreszcze, zaburzenia oddychania, pokrzywka, wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Zaobserwowano również, że pacjent oddaje ciemny mocz. Powyższe objawy świadczą o:
podejrzenie choroby niedokrwiennej serca, u osób z bólami w klatce piersiowej i prawidłowym lub wątpliwym spoczynkowym zapisie EKG
wykrycie przebiegającej bezobjawowo choroby niedokrwiennej serca, u osób z grupy wysokiego ryzyka zachorowania
W leczeniu astmy, POChP podczas stosowania wziewnych leków z grupy glikokortykosteroidów należy po inhalacji leku z użyciem ustnika:
na skórze silnie swędząca, pokrzywkowata, odro- lub szkarlatyno- podobna osutka, gorączka, bóle stawowe oraz duszność i bóle brzucha
Podczas pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, powietrze z mankietu powinno być wypuszczane z prędkością:
Świąd, któremu towarzyszą przeczosy po zadrapaniach, zmiany wypryskowe, drobne plamki w miejscu ukłuć, są charakterystyczne dla:
Jak powinien zachować się pacjent, u którego rozpoznano dusznicę bolesną, w sytuacji ponownego napadu bólowego?
przerwać wysiłek fizyczny, przyjąć nitroglicerynę, jeśli ból nie ustąpi po trzech kolejnych dawkach – wezwać pogotowie
przerwać wysiłek fizyczny, przyjąć nitroglicerynę, jeśli ból nie ustąpi powtórzyć po 20 min. dawkę nitrogliceryny
Do najczęstszych powikłań poprzetoczeniowych, dotyczących przetaczania krwi, jej składników lub produktów krwiopochodnych zalicza się:
długotrwałą utratą przytomności, której zwykle nie towarzyszą objawy prodromalne, może wystąpić w każdej pozycji chorego,
długotrwałą utratą przytomności, której towarzyszą objawy prodromalne, może wystąpić w każdej pozycji chorego, również leżącej,
krótkotrwałą utratą przytomności, której zwykle nie towarzyszą objawy prodromalne, może wystąpić w każdej pozycji chorego, również leżącej,
krótkotrwałą utratą przytomności, której towarzyszą objawy prodromalne, może wystąpić w każdej pozycji chorego
W przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, uszkodzenie płuc jest wynikiem palenia papierosów, ale także następstwem:
Teoretyczne założenia pielęgnowania, opracowane w 1952 roku przez Hi ldegard Peplau, zwracały uwagę na znaczenie:
Zmiany skórne o podłożu autoimmunologicznym tzw. obrzęk przedgoleniowy jest objawem patognomonicznym:
Badanie ogólne moczu zwykle jest wykonywane w próbce pierwszej lub drugiej porannej porcji moczu. Po pobraniu próbki powinno być wykonane nie później niż po:
Na podstawie objawów takich, jak: osłabienie, skłonność do omdleń (tendencja do stanów hipoglikemii), niska tolerancja wysiłków fizycznych i sytuacji stresowych, chęć spożywania słonych pokarmów, brunatne przebarwienia skóry, rozpoznajemy pacjenta z:
Objawy głównie skórno-śluzówkowe, związane z zaburzeniem hemostazy pierwotnej, tj . krwawienia z nosa, łatwe siniaczenie, przedłużone krwawienia miesięczne, krwawienia po usunięciu zębów i z dziąseł , krwawienia po zabiegach operacyjnych to objawy skazy krwotocznej, w:
W jakim celu informujemy pacjenta ze zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa (ZZSK), o konieczności stałego prowadzenia ćwiczeń fizycznych?
Reakcje niepożądane, natychmiastowe, związane z podawaniem cytostatyków, to wszystkie wymienione, z wyjątkiem:
Bladość skóry i śluzówek, osłabienie, skłonności do omdleń, bicie serca, zawroty i bóle głowy, szum w uszach, łatwe męczenie się - są bardzo charakterystyczne dla:
ułożenie pacjenta w pozycji bezpiecznej, prowadzenie dobowej zbiórki moczu, podawanie leków antyhistaminowych, natłuszczanie skóry
ułożenie pacjenta w pozycji płaskiej z zastosowaniem udogodnień podanie leków rozkurczowych, kontrola parametrów hemodynamicznych,
ułożenie pacjenta z kończynami dolnymi uniesionymi na poziomie serca, prowadzenie bilansu wodnego, pomiar obrzęków, ważenie,
ułożenie pacjenta z kończynami dolnymi ułożonymi poniżej poziomu serca, prowadzenie dobowej zbiórki moczu, pędzlowania jamy ustnej
U pacjenta w trakcie badania fizykalnego został stwierdzony dodatni objaw Goldflama, który świadczy o schorzeniach w obrębie:
Do upadków osób w wieku podeszłym przyczynia się wiele nakładających się na siebie czynników organicznych (tzw. wewnętrznych) i środowiskowych (tzw. zewnętrznych). Do fizycznych konsekwencji upadków należą głównie następstwa unieruchomienia. Natomiast konsekwencją o charakterze psychologicznym, rzutującą na aktywność osoby starszej, jej samodzielność i wydolność samoobsługową jest występowanie tzw.:
rano, na czczo, następnie dwie godziny po wypiciu przez chorego 75g glukozy rozpuszczonej w 250 ml wody oraz przed każdym posiłkiem głównym, dwie godziny po każdym głównym posiłku, przed snem, o godzinie 24.00
rano, na czczo, przed spożyciem każdego głównego posiłku, przed snem, o godzinie 24.00 oraz o godzinie 3.30
rano na czczo, następnie dwie godziny po wypiciu przez chorego 75g glukozy rozpuszczonej w 250 ml wody,
rano na czczo, przed spożyciem każdego głównego posiłku, dwie godziny po każdym głównym posiłku, przed snem, o godzinie 24.00 oraz o godzinie 3.30,
Określenie Wymiennik Węglowodanowy oznacza taką porcję danego produktu, która dostarcza przyswajalne węglowodany w ilości:
U chorego przebywającego w szpitalu wykonano doustny test tolerancji glukozy. Po 120 minutach poziom glikemii wyniósł 8,5 mmol/l (153mg%). Świadczy to o:
Poziom samodzielności chorego przewlekle, w zakresie podstawowych czynności życia codziennego, można ocenić stosując skalę:
Pacjent po nocnym wypoczynku odkrztusza duże ilości ropnej wydziel iny, w której możemy odróżnić warstwy i jest to charakterystyczne dla:
pobrać do badania bakteriologicznego (rozmazu) wydzielinę z cewki moczowej lub szyjki macicy i wykonać test na obecność chlamydia trachomatis
Pielęgniarka może dokonywać oceny sprawności funkcjonalnej osoby starszej wykorzystując następujące narzędzia:
Przełom nadnerczowy, stanowiący zagrożenie życia, jest zespołem objawów klinicznych wywołanych nagłym, bardzo znaczącym niedoborem:
Do przestrzegania diety niskoresztkowej, wysokoenergetycznej, bogatej w białko, składniki mineralne i witaminy należy zachęcać chorego z:
Współistnienie co najmniej trzech z pięciu następujących czynników: niezamierzona utrata masy ciała, uczucie zmęczenia, osłabienie (mierzone siłą uścisku dłoni ), wolne tempo poruszania się oraz mała aktywność fizyczna, stanowi stan przejściowy między sprawnością a niedołęstwem i definiuje się go w geriatrii jako zespół :
Najczęstszym powikłaniem farmakoterapii w cukrzycy u osób starszych jest hipoglikemia. Częste współistnienie z cukrzycą wielu innych chorób, wymaga zażywania różnych leków, które mogą nasilać efekt hipoglikemizujący. Które spośród wymienionych poniżej leków, w połączeniu z doustnymi lekami hipoglikemizującymi , zwłaszcza pochodnymi sulfonylomocznika, wyzwalają potencjalnie silniejszy efekt hipoglikemizujący?
Dieta pacjentów z rozpoznaniem przewlekłego zapaleniem pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych NIE powinna zawierać:
Które z poniższych stwierdzeń dotyczących sposobu przygotowywania pacjenta do scyntygrafii jodowej tarczycy jest FAŁSZYWE?
Wzrost liczby retikulocytów charakterystyczny jest dla wszystkich niedokrwistości, z wyjątkiem niedokrwistości:
Dzienne spożycie soli kuchennej przez chorych z nadciśnieniem tętniczym, NIE powinno przekraczać na dobę:
łagodnych past do mycia zębów, przymoczki z 1% roztworu azotanu srebra, płukanie jamy ustnej wodą mineralną gazowaną
preparatów witaminowych, pędzlowanie jamy ustnej 2% roztworem błękitu metylowego oraz nystatyną w zawiesinie
płukanek zasadowych i ściągających typu szałwia, kwas borny, pędzlowanie jamy ustnej boraksem z gliceryną i anestezyną
Jeżeli niemożliwe jest stosowanie diety eliminacyjnej u chorego z alergią pokarmową, pacjent powinien:
sporządzić listę potraw „dozwolonych” i „niedozwolonych”, może spożywać soki owocowe i owoce egzotyczne, mleko krowie i jaja kurze
unikać potraw nieznanych i gotowych, alkoholu, soków owocowych, powinien spożywać w większości pokarmy gotowane
do poziomu około 10-20 mm Hg powyżej palpacyjnie stwierdzanego momentu zniknięcia tętna na tętnicy promieniowej,
do poziomu około 20-30 mm Hg powyżej palpacyjnie stwierdzanego momentu zniknięcia tętna na tętnicy promieniowej
Nawet dobrze przygotowany plan działania w organizacji NIE powiedzie się, jeżeli nie jest wykonywany przez:
Przymus bezpośredni może być zastosowany wobec pacjenta leczonego w zakładzie psychiatrycznej opieki zdrowotnej, gdy osoby te dopuszczają się zamachu przeciwko:
bezpieczeństwu powszechnemu bądź w sposób gwałtowny niszczą lub uszkadzają przedmioty znajdujące się w ich otoczeniu,
ocenę jakości życia, ocenę ograniczonej sprawności fizycznej, ocenę pozytywnego zdrowia psychicznego,
zwiększeniem ruchów i objętości wdechowych i wydechowych bez przyśpieszenia lub nawet ze zwolnieniem częstości oddechów, może występować u chorych z kwasicą metaboliczną
stopniowym zwiększaniem ruchów i objętości oddechowej do pewnej wartości maksymalnej, a następnie stopniowym zmniejszaniem ruchów i objętości oddechowej do minimum, następnie chwilowym brakiem
Kto jest autorem następującej definicji „pielęgnowanie jest procesem wymagającym od pielęgniarki uczestnictwa w działaniach interpersonalnych, społecznych oraz technologiczno – profesjonalnych”?
Czynnością niezwykle ważną w badaniu fizykalnym niemowlęcia jest badanie słuchu. Pewnymi objawami świadczącymi o niedosłuchu wrodzonym u niemowlęcia są wszystkie z WYJĄTKIEM:
Test odwracalności obturacji oskrzeli jest wykonywany za pomocą pomiaru spirometrycznego przed i po podaniu leku rozszerzającego oskrzela. Jest dodatni w przypadku:
Czy pielęgniarka (położna) może podać do publicznej wiadomości dane umożliwiające identyfikację pacjenta bez jego zgody:
Badanie palpacyjne jest to metoda diagnostyczna badania przedmiotowego pacjenta, która pozwala na ocenę:
Uniwersalny System Bezpieczeństwa jest to program do ochrony komputera przed dostępem niepowołanych osób z sieci Internet
Universal Serial Bus jest uniwersalnym interfejsem do podłączenia do komputera urządzeń zewnętrznych typu drukarka, skaner, kamera cyfrowa,