pobrać do badania bakteriologicznego (rozmazu) wydzielinę z cewki moczowej lub szyjki macicy i wykonać test na obecność chlamydia trachomatis
Określenie Wymiennik Węglowodanowy oznacza taką porcję danego produktu, która dostarcza przyswajalne węglowodany w ilości:
Pacjent z rozpoznaniem niedokrwistości z niedoboru żelaza ma zalecone przyjmowanie w warunkach domowych per os preparatów żelaza. Zadaniem pielęgniarki jest edukacja pacjenta w zakresie, substancji, które ułatwiają wchłanianie żelaza:
Zespół chorobowy wywołany zwiększonym wytwarzaniem aldosteronu z jednoczesnym zahamowaniem aktywności reninowej osocza, to:
Starzenie się narządów zmysłów cechuje kilka prawidłowości, np. wraz z wiekiem w narządzie wzroku obserwuje się starczą dalekowzroczność, określaną jako:
Jeżeli u 65-letniej chorej unieruchomionej od 3 tygodni z powodu przewlekłej zastoinowej niewydolności krążenia, przy próbie pionizacji pojawi się ból w łydce, lekkie zasinienie kończyny oraz różnica w obwodach kończyn, należy podejrzewać:
W umiarkowanym i zaawansowanym okresie choroby, chorzy z rozpoznana chorobą układu oddechowego powinni mieć stosowaną rehabilitację polegającą na:
Najczęstszym powikłaniem farmakoterapii w cukrzycy u osób starszych jest hipoglikemia. Częste współistnienie z cukrzycą wielu innych chorób, wymaga zażywania różnych leków, które mogą nasilać efekt hipoglikemizujący. Które spośród wymienionych poniżej leków, w połączeniu z doustnymi lekami hipoglikemizującymi, zwłaszcza pochodnymi sulfonylomocznika, wyzwalają potencjalnie silniejszy efekt hipoglikemizujący?
Która grupa problemów pielęgnacyjnych jest szczególnie charakterystyczna dla chorego z rozpoznaną przewlekłą mocznicą?
Do szpitala został przyjęty pacjent z bólami brzucha o charakterze napadowym (falowym), zatrzymaniem gazów i stolca (wzdęcia), wymiotujący treścią cuchnącą o zabarwieniu brunatno-zielonym (tzw. „wymioty kałowe”). Powyższe objawy świadczą o:
podejrzenie choroby niedokrwiennej serca, u osób z bólami w klatce piersiowej i prawidłowym lub wątpliwym spoczynkowym zapisie EKG,
wykrycie przebiegającej bezobjawowo choroby niedokrwiennej serca, u osób z grupy wysokiego ryzyka zachorowania
Reakcje niepożądane, natychmiastowe, związane z podawaniem cytostatyków, to wszyskie wymienione, z wyjątkiem:
Poziom samodzielności chorego przewlekle, w zakresie podstawowych czynności życia codziennego, można ocenić stosując skalę:
Mózg osoby starszej jest bardziej podatny na wszelkie zaburzenia homeostazy, co uzasadnia konieczność wnikliwej obserwacji pielęgniarskiej. Objawem zaburzonego metabolizmu ośrodkowego układu nerwowego w wyniku hipoksji, hipoglikemii, infekcji, chorób przewlekłych, niedożywienia, zaburzeń wodno-elektrolitwych oraz zatruć (najczęściej lekami lub alkoholem), jest łatwość wystąpienia:
U pacjenta w trakcie badania fizykalnego został stwierdzony dodatni objaw Goldflama, który świadczy o schorzeniach w obrębie:
Objawy kliniczne, takie jak rumień o kształcie motyla na policzkach, liszaj krążkowy, nadwrażliwość skóry na światło, charakterystyczne są dla:
Jednym z czynników wystąpienia ostrego napadu dny moczanowej są nadużycia w spożywaniu posiłków z duża zwartością:
U osób powyżej 18 r.ż., które nie przyjmują leków hipotensyjnych, prawidłowe jest ciśnienie tętnicze krwi, spełniające poniższe kryteria:
Do roli społecznej drugorzędowej pełnionej przez człowieka według modelu adaptacyjnego C. Roy NIE należy:
Pielęgniarka może dokonywać oceny sprawności funkcjonalnej osoby starszej wykorzystując następujące narzędzia:
W leczeniu astmy, POChP podczas stosowania wziewnych leków z grupy glikokortykosteroidów należy po inhalacji leku z użyciem ustnika:
Na podstawie którego z poniżej wymienionych narzędzi, pielęgniarka może dokonywać oceny sprawności procesów poznawczych, u pacjenta w wieku podeszłym?
Która ze skal, służąca do oceny ryzyka rozwoju odleżyn, znajduje szczególne zastosowanie w opiece nad starszym pacjentem, z uwagi na to, że uwzględnia m.in. następujące czynniki ryzyka: wiek, obecność cukrzycy, zażywane leki, temperaturę ciała?
W kształtowaniu prawidłowej postawy pacjenta niepełnosprawnego geriatrycznego szczególnie ważne jest:
zaplanowanie takiej ilości obowiązków domowych, aby zapobiec wystąpieniu wtórnej niesprawności funkcjonalnej
Podstawą rozpoznania choroby zwyrodnieniowej stawów jest występowanie objawów klinicznych oraz badanie:
Triada objawów klinicznych Choroby Parkinsona: drżenie spoczynkowe, sztywność mięśniowa oraz spowolnienie ruchowe, pojawia się na skutek postępującego i znacznego niedoboru następującego neuroprzekaźnika:
Zmiany w wyglądzie zewnętrznym pacjenta, jak - powiększenie rąk i stóp, twarzoczaszki i języka, pogrubienie rysów twarzy, obrzęk tkanek miękkich, zwiększenie masy ciała - to obraz kliniczny:
Rozległe owrzodzenia w obrębie błony śluzowej jamy ustnej pokryte brudnoszarym nalotem, łatwo krwawiące świadczą o zapaleniu jamy ustnej:
Który z wymienionych zakresów działań zawodowych pielęgniarki NIE zawiera się w definicji pielęgnowania Virginii Henderson?
ułożenie pacjenta z kończynami dolnymi ułożonymi poniżej poziomu serca, prowadzenie dobowej zbiórki moczu, pędzlowania jamy ustnej,
ułożenie pacjenta w pozycji płaskiej z zastosowaniem udogodnień podanie leków rozkurczowych, kontrola parametrów hemodynamicznych
ułożenie pacjenta w pozycji bezpiecznej, prowadzenie dobowej zbiórki moczu, podawanie leków antyhistaminowych, natłuszczanie skóry
ułożenie pacjenta z kończynami dolnymi uniesionymi na poziomie serca, prowadzenie bilansu wodnego, pomiar obrzęków, ważenie
Objawy uboczne mogące występować u pacjenta chorego na toczeń układowy, w trakcie podawania cyklofosfamidu, to:
Który z objawów fizykalnych i dolegliwości jest najbardziej charakterystyczny dla niewydolności lewokomorowej?
Pacjent po niepowikłanym zawale mięśnia sercowego, poddany rehabilitacji kardiologicznej w momencie wypisu ze szpitala powinien:
Do przestrzegania diety niskoresztkowej, wysokoenergetycznej, bogatej w białko, składniki mineralne i witaminy należy zachęcać chorego z:
wiąd, któremu towarzyszą przeczosy po zadrapaniach, zmiany wypryskowe, drobne plamki w miejscu ukłuć, są charakterystyczne dla:
do poziomu około 10-20 mm Hg powyżej palpacyjnie stwierdzanego momentu zniknięcia tętna na tętnicy promieniowej
do poziomu około 20-30 mm Hg powyżej palpacyjnie stwierdzanego momentu zniknięcia tętna na tętnicy promieniowej
Która grupa problemów pielęgnacyjnych jest charakterystyczna dla chorego z zaawansowaną marskością wątroby?
Prawidłowo przeprowadzony pomiar ciśnienia tętniczego krwi u pacjentów w podeszłym wieku otrzymujących leki hipotensyjne obejmuje pomiar w pozycji:
Przełom nadnerczowy, stanowiący zagrożenie życia, jest zespołem objawów klinicznych wywołanych nagłym, bardzo znaczącym niedoborem:
Do upadków osób w wieku podeszłym przyczynia się wiele nakładających się na siebie czynników organicznych (tzw. wewnętrznych) i środowiskowych (tzw. zewnętrznych). Do fizycznych konsekwencji upadków należą głównie następstwa unieruchomienia. Natomiast konsekwencją o charakterze psychologicznym, rzutującą na aktywność osoby starszej, jej samodzielność i wydolność samoobsługową jest występowanie tzw.:
Pielęgniarka obserwując chorego długo unieruchomionego, zauważyła gwałtownie narastającą sinicę, nagły napad duszności, znaczne przyspieszenie tętna i spadek ciśnienia tętniczego krwi, pacjent zgłosił silny ból w klatce piersiowej. Może przypuszczać, że u chorego wystąpił:
Badanie biochemiczne, które najszybciej i najbardziej swoiście diagnozuje zawał mięśnia sercowego, to:
Amnezja, afazja, agnozja, apraksja, to dysfunkcje poznawcze typowe dla zaawansowanej fazy Choroby Alzheimera. Opiekując się pacjentem w stanie otępiennym, pielęgniarka powinna:
przestrzegać ustalonego porządku dnia, na wszystkie czynności zaplanować dostateczną ilość czasu, nie okazując pośpiechu i napięcia emocjonalnego, ale przede wszystkim trenować intelektualne i ruchowe zdolności, które chory jeszcze posiada,
nieustannie korygować błędy będące wynikiem choroby, podtrzymywać z chorym kontakt werbalny, podpowiadając mu słowa, pomagając dokańczać wypowiedzi, używając dziecinnego języka.
wyręczać pacjenta we wszystkich czynnościach samoobsługowych oraz życia codziennego, z uwagi na brak ze strony chorego motywacji i możliwości aktywizacji
wobec nieuchronności i postępu choroby, pozwalać pacjentowi robić to na co ma ochotę, nie koncentrując na jego dysfunkcjach nadmiernej uwagi,
Która grupa problemów pielęgnacyjnych jest charakterystyczna dla pacjenta z rozpoznaną ostrą białaczką szpikową w okresie zaostrzenia?
Pacjent cierpi na ostre ataki napadu astmy. W celu przerwania ataku, pacjent powinien zawsze posiadać przy sobie lek:
Zgodnie z wytycznym WHO osteoporozę zaawansowaną rozpoznaje się i określa na podstawie pomiaru gęstości mineralnej kości, kiedy T-score jest:
Badanie bolesności brzucha, przy uciskaniu jego przedniej ściany ręką i gwałtownym jej oderwaniu, to badanie objawu:
zwiększeniem ruchów i objętości wdechowych i wydechowych bez przyśpieszenia lub nawet ze zwolnieniem częstości oddechów
stopniowym zwiększaniem ruchów i objętości oddechowej do pewnej wartości maksymalnej, a następnie stopniowym zmniejszaniem ruchów i objętości oddechowej do minimum
Podczas karmienia piersią u noworodka mogą wystąpić problemy oddechowe, najczęściej jest to spowodowane:
wzajemne oddziaływanie na siebie dwóch lub więcej jednostek, polegające n a obustronnym wpływaniu na swoje zachowania
Badanie palpacyjne jest to metoda diagnostyczna badania przedmiotowego pacjenta, która pozwala na ocenę:
Pierwszy ton serca (T1) jest najgłośniejszy nad koniuszkiem serca. Powstaje on w następstwie zamknięcia zastawek:
Czy pielęgniarka, położna może podać do publicznej wiadomości dane umożliwiające identyfikację pacjenta bez jego zgody:
urządzenie zewnętrzne , dostarczające energii elektrycznej do komputera podczas krótkich przerw w zasilaniu sieci energetycznej
program komputerowy powodujący zmniejszenie zużycia energii elektrycznej przez jednostkę centralną komputera
Przyczyną niewydolności oddechowej może być odma opłucnowa. W przypadku jej wystąpienia, badanie fizykalne płuc po stronie odmy wykazuje:
Sprawując opiekę nad dorosłym chorym gorączkującym, pielęgniarka prowadząca bilans płynów, musi uwzględnić niewidzialne parowanie, które zwiększa się przy wzroście temperatury o 1 ° Celsjusza i wynosi:
proces umożliwiający każdemu człowiekowi zwiększenie oddziaływania na własne zdrowie w sensie poprawy i utrzymania,
stan zmniejszonego pragnienia, występujący u chorych mających nieograniczony dostęp do wody, mimo hipernatremii
W całościowym podejściu do zarządzania jakością (Total Quality Management) w podmiocie leczniczym, klientem jest:
pacjent, jego rodzina, lekarze, pielęgniarki i położne, inni fachowi pracownicy, studenci, towarzystwa, grupy pomagające pacjentowi po opuszczeniu podmiotu leczniczego
Pielęgniarka, położna jest zwolniona z obowiązku zachowania w tajemnicy informacji związanych z pacjentem, w przypadku:
gdy zachowanie tajemnicy może stanowić niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia pacjenta lub innych osób,