image.shutterstock.com Samorząd terytorialny to organizacja społeczności lokalnej lub regionalnej i jednocześnie forma administracji publicznej, w której mieszkańcy tworzą z mocy prawa wspólnotę i względnie samodzielnie decydują o realizacji zadań administracyjnych, wynikających z potrzeb tej wspólnoty na danym terytorium i dozwolonych samorządowi przez ustawy, pod określonym ustawowo nadzorem administracji rządowej.
image.shutterstock.com Samorząd rozumiany jako organizacja mieszkańców jest przymusową korporacją prawa publicznego mieszkańców danego obszaru, mających wspólne interesy i potrzeby publiczne.
image.shutterstock.com Ustawodawca konstytucyjny i zwykły powierza samorządowi uprawnienie stanowienia prawa miejscowego i wykonywanie olbrzymiej większości zadań z zakresu administracji lokalnej.
image.shutterstock.com Za niezbędny element sytuacji prawnej samorządu terytorialnego współczesnego demokratycznego państwa prawnego uważa się kontrolowanie i ochronę tego samorządu przez niezawisłe sądy oraz rozstrzyganie przez sądy administracyjne sporów między samorządem i nadzorującą administracją rządową.
pixabay.com 1 stycznia 1999 wprowadzono trójstopniowy podział terytorialny i trzy szczeble samorządu : gminny, powiatowy i wojewódzki.
publicdomainpictures.net Polityka Polska polityka - tylko 1 na 20 osób zdobywa w tym quizie komplet punktów!