4.Linia międzygrzebieniowa talerzy biodrowych krzyżuje kręgosłup w linii pośrodkowej tylnej na wysokości kręgu:
górne 7 par żeber łączy się z mostkiem bezpośrednio własnymi chrząstkami żebrowymi i nazywamy je żebrami prawdziwymi
odwodzenie w stawie ramiennym powyżej poziomu odbywa się dzięki ruchom ślizgowym łopatki po ścianie klatki piersiowej
21. (A) Blok przewodzenia przedsionkowo-komorowego powstaje zazwyczaj podczas ostrych zespołów wieńcowych spowodowanych zamknięciem prawej tętnicy wieńcowej, (B) gdyż węzeł przedsionkowo-komorowy unaczyniony jest w większości przypadków przez prawą tętnicę wieńcową.
24.Jamą serca, którą uwidaczniamy w echokardiografii przezprzełykowej z racji bliskiego sąsiedztwa z przełykiem jest:
włókna przywspółczulne prowadzone są drogą nerwów błędnych i powodują zwężenie oskrzeli i rozszerzenie naczyń płuc
33.Zaburzenie widzenia znane jako niedowidzenie połowiczne dwuskroniowe pojawi się w przypadku uszkodzenia:
37.Pacjent po urazie głowy w wyniku wypadku komunikacyjnego trafia do szpitala bez istotnych odchyleń w badaniu przedmiotowym. Po pewnym czasie zgłosił narastający ból głowy, któremu towarzyszą nieznaczne zaburzenia widzenia. W badaniu stwierdzasz anizokorię. Najbardziej prawdopodobną przyczyną tego stanu jest:
38.Karetką PR został przywieziony do szpitala pacjent z niedowładem połowicznym prawostronnym, afazją ruchową i ośrodkowym porażeniem prawego nerwu twarzowego. Wybierz z poniższych FAŁSZYWE stwierdzenie odnoszące się do powyższego przypadku:
niedowład połowiczy prawostronny spowodowany jest zamknięciem tętnicy środkowej mózgu i niedokrwieniem tylnej odnogi torebki wewnętrznej
problemy z kontaktem werbalnym z pacjentem spowodowane są zarówno afazją ruchową, jak i porażeniem nerwu twarzowego
ośrodkowe porażenie nerwu twarzowego spowodowane jest w tym przypadku uszkodzeniem nerwu po wyjściu przez otwór rylcowo-sutkowy
40.Kilka dni po operacji wycięcia tarczycy pacjentka uskarża się na drętwienie skóry i przykurcze mięśni, szczególnie w okolicy szpary ust. W badaniach laboratoryjnych stwierdzono hipokalcemię i hiperfosfatemię. Najbardziej prawdopodobna przyczyna tego stanu to:
ramię dośrodkowe odruchu rogówkowego stanowi jedna z gałęzi nerwu trójdzielnego, a ośrodkowe nerw twarzowy
3.zagłębienie na szyi pomiędzy głową mostkową a głową obojczykową mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego
topograficznie poszukujemy jej na wysokości lub nieco powyżej górnego brzegu chrząstki tarczowatej krtani
48.Hormonami wytwarzanymi w jądrach nadwzrokowym i przykomorowym podwzgórza, a uwalnianymi przez tylny płat przysadki, są:
49.Wybierz właściwy zestaw odpowiedzi. Nerw przeponowy: A.jest gałęzią splotu szyjnego B.jest gałęzią splotu ramiennego C.jego włókna pochodzą z segmentów C3 - C5 rdzenia kręgowego D.jego włókna pochodzą z segmentów Th1 - Th5 rdzenia kręgowego E.na szyi układa się na mięśniu pochyłym przednim F.na szyi układa się na mięśniu mostkowo-obojczykowo-sutkowym G.jest nerwem wyłącznie ruchowym H.jest nerwem ruchowo-czuciowym
pixabay.com Technologia Najważniejsze odkrycia naukowe i technologiczne w 2015 roku. Sprawdź, czy jes...