wikipedia.org Niezwykle sympatyczną postać nauczyciela historii, profesora Gąsowskiego, znajdziemy w powieści dla młodzieży „Szatan z siódmej klasy”. Kto jest autorem tej książki?
wikipedia.org Nauczycielem był także Bruno Schulz, któremu jednak praca pedagogiczna nie dawała żadnej satysfakcji, co często podkreślał w listach do przyjaciół. Dokończ tytuł zbioru jego opowiadań „Sklepy ________”
pixabay.com To znana fraza z utworu „Minuta ciszy po Ludwice Wawrzyńskiej” poświęconego bohaterskiej nauczycielce, która straciła życie, ratując z pożaru czworo dzieci. Jak nazywa się niezwykle zasłużona dla polskiej literatury autorka tego wiersza?
quizme-192db.kxcdn.com Który aktor w filmie „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” wcielił się w rolę charyzmatycznego nauczyciela stosującego niekonwencjonalne metody wychowawcze, cieszącego się uznaniem i uwielbieniem uczniów?
wikipedia.org Mistrzem i duchowym przewodnikiem Konrada, bohatera utworu „Konrad Wallenrod”, był Halban, wajdelota litewski. Kto jest autorem tego utworu?
wikipedia.org Wyjątkowym ekscentrykiem był z pewnością profesor Ambroży Kleks, postać stworzona przez Jana Brzechwę. Kto wcielił się w tę rolę w filmie „Akademia pana Kleksa”?
wikipedia.org Słynny filozof starożytnej Grecji, Arystoteles, był nauczycielem wybitnego stratega, zwycięzcy bitew pod Issos i Gaugamelą:
wikipedia.org Który z wymienionych malarzy jest autorem obrazu „Chrystus w domu Marii i Marty” ukazującego Nauczyciela oraz zasłuchaną w jego słowa Marię i przygotowującą posiłek Martę? Najbardziej znanym dziełem tego artysty jest obraz „Dziewczyna z perłą”.
Dlaczego Słowacki wzbudza w nas zachwyt i miłość? […] Dlatego, panowie, że Słowacki wielkim poetą był!
pixabay.com To słowa nauczyciela języka polskiego Bladaczki, nieudolnego pedagoga lekceważonego przez uczniów, z powieści:
pixabay.com Postać stworzona przez Zbigniewa Herberta to nauczyciel-mistrz. Dokończ tytuł wiersza ukazującego idealnego nauczyciela, cieszącego się olbrzymim szacunkiem uczniów - „Pan od _________”
pixabay.com Hołdująca pozytywistycznym ideałom nauczycielka języka polskiego, Stanisława Bozowska, to bohaterka noweli Stefana Żeromskiego: