Objaw ten zaliczany jest do klasycznych objawów otrzewnowych. Przy badaniu jamy brzusznej powstaje bolesność nie na wskutek ucisku na tkanki, lecz w związku z jego szybkim odpuszczeniem. Objaw ten to:
Występuje jako objaw fizjologiczny u dzieci do 2 r.ż. Polega na odruchowym wyprostowaniu palucha przy drażnieniu skóry boczno-dolnej powierzchni stopy. Jego obecność świadczy o uszkodzeniu drogi korowo-rdzeniowej.
Występowanie nadmiernego wypełnienia żył szyjnych, hipotensji i stłumienie tonów serca - to zespół objawów towarzyszący tamponadzie serca. Ten zespół objawów to:
Wysokie ciśnienie tętna, nieregularny oddech (np. Biota, Cheyne'a-Stokesa) i bradykardia - to zespół objawów towarzyszących występowaniu wzmożonego ciśnienia śródczaszkowego. Ten zespół objawów to:
Ostry ból podczas wstrząsania nerki sugeruje istnienie kamicy nerkowej lub moczowodowej, stanów zapalnych nerek oraz zakrzepicy żyły nerkowej po stronie badanej. Objaw/badanie nazywa się:
Objawy oponowe występują w przypadku podrażnienia opon mózgowo-rdzeniowych. Najczęściej można je zaobserwować przy zapaleniu mózgu lub w krwotoku podpajęczynówkowym. Mogą towarzyszyć guzom wewnątrzczaszkowym i być konsekwencją urazów czaszkowych. Do objawów oponowych zaliczają się:
Objaw charakterystyczny dla zapalenia wyrostka robaczkowego. Pacjent w pozycji leżącej podnosi kończynę dolną prawą do góry. Następnie badający naciska palcami dłoni okolicę wyrostka robaczkowego, a pacjent jednocześnie opuszcza wyprostowaną w stawie kolanowym kończynę. Objaw uznaje się za dodatni, gdy w trakcie opuszczania kończyny pojawia się narastający ból. Jest to objaw: