Urodzony 3 marca 1847 w Edynburgu szkocki naukowiec, wynalazca, z zawodu logopeda i nauczyciel muzyki. Wynalazca telefonu i kilkudziesięciu innych wynalazków telekomunikacyjnych.
Urodzony 22 września 1791 fizyk i chemik angielski, eksperymentator, samouk. Profesor Instytutu Królewskiego i Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz członek Royal Society, który w 1831 r. odkrył zjawisko indukcji elektromagnetycznej, co przyczyniło się do powstania elektrodynamiki.
Urodzony 6 sierpnia 1881 w Lochfield koło Darvel w East Ayrshire szkocki bakteriolog i lekarz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny. Po wielu eksperymentach odkrył penicylinę G, która działa silnie bakteriobójczo, a łagodnie dla człowieka.
Urodzony 11 lutego 1847 wynalazca i przedsiębiorca. Dorobek założonych i administrowanych przez niego laboratoriów to ponad 1000 patentów, z których wystawionych na jego nazwisko jest w Stanach Zjednoczonych 1093. Założyciel prestiżowego czasopisma naukowego Science (1880).
Urodzony 30 kwietnia 1777 w Brunszwiku niemiecki matematyk, fizyk, astronom i geodeta, uznawany za jednego z twórców geometrii nieeuklidesowej. Uważany jest też za jednego z największych matematyków, przez sobie współczesnych określany mianem "Księcia matematyków".
Urodzony 19 czerwca 1623 w Clermont-Ferrand, francuski matematyk, fizyk i filozof religii. Jego wczesne dzieła powstawały spontanicznie, lecz w istotny sposób przyczyniły się do rozwoju nauki. Miał on znaczący wkład w konstrukcję mechanicznych kalkulatorów i mechanikę płynów; sprecyzował także pojęcia ciśnienia i próżni.
Urodzony 15 kwietnia 1707 w Bazylei szwajcarski matematyk i fizyk; był pionierem w wielu obszarach obu tych nauk. Większą część życia spędził w Rosji i Prusach. Jest uważany za jednego z najbardziej płodnych matematyków w historii. Dokonał licznych odkryć w tak różnych gałęziach matematyki, jak rachunek różniczkowy i całkowy oraz teoria grafów.
Urodzony 8 lutego 1834 w Tobolsku rosyjski chemik, odkrywca (w roku 1869) prawa okresowości pierwiastków chemicznych.
Urodzony 12 lutego 1809 w Shrewsbury, brytyjski przyrodnik i geolog, twórca teorii ewolucji, zgodnie z którą wszystkie gatunki pochodzą od wcześniejszych form. Uważał, że rozgałęziony schemat ewolucji wynika z procesu, który nazwał doborem naturalnym.
Urodzony 20 lipca 1822 w Heinzendorf bei Odrau zakonnik, opat zakonu augustianów w Brnie na Morawach, prekursor genetyki.
Urodzony 7 października 1885 w Kopenhadze duński fizyk, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 1922 za opracowanie badania struktury atomu. Jego prace naukowe przyczyniły się do zrozumienia budowy atomu oraz rozwoju mechaniki kwantowej.
Urodzony 27 grudnia 1822 w Dole francuski chemik i prekursor mikrobiologii. W wyniku badań opracował metodę konserwacji pożywienia poprzez obróbkę termiczną (proces zwany jest od nazwiska uczonego pasteryzacją) oraz obalił teorię samorództwa drobnoustrojów. Wyniki jego prac z zakresu bakteriologii i wirusologii uwieńczone zostały opracowaniem pierwszej szczepionki ochronnej dla ludzi (przeciw wściekliźnie).
Urodzony 26 sierpnia 1743 w Paryżu francuski fizyk i chemik, stracony na gilotynie w wyniku wyroku Trybunału Rewolucyjnego Republiki Francuskiej. Sformułował pierwszą wersję prawa zachowania masy, wykazał, że tlen jest niezbędny przy spalaniu oraz w procesie produkcji kwasów, obalił starożytną teorię żywiołów jako podstawowych składników materii i przyczynił się do zreformowania nomenklatury chemicznej.
Urodzony 27 grudnia 1571 w Weil der Stadt niemiecki matematyk, astronom i astrolog, jedna z czołowych postaci rewolucji naukowej w XVII wieku. Najbardziej znany jest z (nazwanych jego nazwiskiem) praw ruchu planet, skodyfikowanych przez późniejszych astronomów na podstawie jego prac. Prawa te wykorzystano do potwierdzenia słuszności teorii grawitacji Newtona.
Urodzony 5 grudnia 1901 w Würzburgu niemiecki fizyk teoretyk. Był jednym ze współtwórców mechaniki kwantowej, laureat Nagrody Nobla z dziedziny fizyki w roku 1932 za fundamentalny wkład w stworzenie mechaniki kwantowej. Był także ważnym filozofem nauki, pozostającym pod wpływem platonizmu i neokantyzmu.
Urodzony 4 stycznia 1643 w Woolsthorpe-by-Colsterworth angielski fizyk, matematyk, astronom, filozof, historyk, badacz Biblii i alchemik. Odkrywca trzech zasad dynamiki.
Urodzony 14 marca 1879 w Ulm niemiecki fizyk żydowskiego pochodzenia, jeden z największych fizyków-teoretyków XX wieku, twórca ogólnej i szczególnej teorii względności, współtwórca korpuskularno-falowej teorii światła, odkrywca emisji wymuszonej.
Urodzony 10 lipca 1856 w Smiljanie inżynier i wynalazca serbskiego pochodzenia. Jest autorem blisko 300 patentów, które chroniły jego 125 wynalazków w 26 krajach, głównie rozmaitych urządzeń elektrycznych, z których najsławniejsze to: silnik elektryczny, prądnica prądu przemiennego, autotransformator, dynamo rowerowe, radio, elektrownia wodna, bateria słoneczna, turbina talerzowa i transformator Tesli.
Urodzony 23 kwietnia 1858 w Kilonii niemiecki fizyk, teolog luterański, autor prac z zakresu termodynamiki, promieniowania cieplnego, energii, dyspersji, optyki, teorii względności, a przede wszystkim teorii kwantów. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki z 1918 roku.
Urodzony 21 października 1833 w Sztokholmie przemysłowiec i naukowiec szwedzki, wynalazca dynamitu, fundator Nagrody Nobla.