wikipedia.org Wydarzenie, które umożliwiło odrodzenie się niepodległego państwa polskiego, czyli I wojna światowa, zakończyła się rozejmem w Compiègne podpisanym…
wikipedia.org Czy granice odrodzonego państwa polskiego zostały ustalone już w 1918 roku i wyglądały tak jak na załączonej mapie?
wikipedia.org Jedną z kluczowych postaci dla przebiegu powstań śląskich był przedstawiony na zdjęciu poseł do Reichstagu, polski komisarz plebiscytowy, dyktator II i III Powstania Śląskiego, poseł Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej. O kim mowa?
Problemu podziału Górnego Śląska nie rozstrzygnięto w 1918 roku. Dopiero na konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 roku ustalono potrzebę przeprowadzenia plebiscytu. Czy był to jedyny taki przypadek po zakończeniu I wojny światowej?
wikipedia.org Przyjęcie decyzji o plebiscycie nie zadowoliło żadnej ze stron. Niemcy zareagowali falą represji, w odpowiedzi propolsko nastawieni mieszkańcy Górnego Śląska zapoczątkowali akcję strajkową. 16 sierpnia 1919 strajkujący pracownicy zażądali zaległej wypłaty. Po pewnym czasie protestujący, zdenerwowani zbyt długim oczekiwaniem, wtargnęli na teren zakładu, na skutek czego żołnierze Grenzschutzu (straży granicznej) otworzyli ogień. Zginęło 10 osób, w tym 2 kobiety oraz dziecko. Mowa o wydarzeniach zwanych masakrą…
Wydarzenia te były bezpośrednią przyczyną wybuchu I powstania śląskiego. Jak nazywała się organizacja, które je przygotowywała?
wikipedia.org W jakim okresie trwało I powstanie śląskie? (na zdjęciu oddział powstańczy w Bogucicach)
Po wybuchu powstania szybko okazało się, że wcześniejsze plany zajęcia całego terenu plebiscytowego są nierealne. Duża przewaga Niemców spowodowała, że pomimo początkowych sukcesów, powstanie szybko przekształciło się w szereg niewielkich potyczek i zakończyło porażką. Wielu powstańców w obawie przed represjami niemieckimi musiało opuścić Górny Śląsk. Dalej
wikipedia.org Pomimo militarnej klęski I powstania śląskiego, zwróciło ono uwagę Europy Zachodniej na problemy Górnego Śląska. Zadecydowano, że kontrolę nad obszarem plebiscytowym obejmie Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa. W lutym 1920 roku Górny Śląsk opuściły regularne wojska niemieckie, które zostały zastąpione przez wojska członków Komisji. Jakie kraje wchodziły w skład Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej? (na zdjęciu oddziały wojskowe podporządkowane Komisji)
wikipedia.org Na czele Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej stanął widoczny na zdjęciu…
bigstockphoto.com Rozrywka 10 banalnie prostych pytań z życia codziennego - znasz odpowiedź na wszystkie?