bi.gazeta.pl Władysław Jagiełło w 1377 roku objął władzę na Litwie po śmierci swojego ojca, Olgierda, którego był pierworodnym synem.
bi.gazeta.pl Aby wstąpić na polski tron, Jagiełło zdecydował się przyjąć chrzest i ożenić z Jadwigą Andegaweńską (Unia w Krewie, 1385).
bi.gazeta.pl Królowa Polski, Jadwiga, obawiała się małżeństwa z poganinem, jakim był Jagiełło. Wysłała zatem swojego przedstawiciela na Litwę, aby sprawdził, jaki jest wygląd i obyczaje Wielkiego Księcia. Jagiełło, zdając sobie z tego sprawę, zaprosił wysłannika Jadwigi do łaźni, aby ten mógł go sobie dokładnie obejrzeć.
bi.gazeta.pl Mimo różnicy wieku, pochodzenia i wykształcenia między Jadwigą i Władysławem Jagiełłą, para królewska przeżyła ze sobą zgodnie 47 lat.
bi.gazeta.pl Władysław Jagiełło miał 4 żony. Ostatnia, Zofia Holszańska, była od niego młodsza o ponad 40 lat.
bi.gazeta.pl Następcą Jagiełły na tronie polskim był jego pierworodny syn, Władysław III Warneńczyk. Jego matką była Jadwiga Andegaweńska.
bi.gazeta.pl Władysław Jagiełło nie miał dziedzicznych praw do polskiego tronu, zasiadał na nim tylko dzięki prawom sukcesyjnym swojej poprzedniej żony Jadwigi. Dlatego w zamian za wyrażenie przez szlachtę zgody na sukcesję swojego syna nadał jej liczne przywileje.
bi.gazeta.pl Jadwiga, córka Władysława Jagiełły i jego drugiej żony, Anny Cylejskiej, zmarła nagle w wieku 23 lat. O zamordowanie jest był posądzany odtrącony konkurent.
bi.gazeta.pl Władysław Jagiełło dowodził siłami polsko-litewskimi, które spotkały się 15 lipca 1410 roku pod Grunwaldem z Krzyżakami. W wyniku wielkiej bitwy siły krzyżackie zostały rozgromione, a ich dowódca, Ulrich von Jungingen, poniósł śmierć.
bi.gazeta.pl W 1403 roku zawarta została unia w Horodle, która miała wzmocnić związek polsko-litewski. Na jej mocy oba państwa prowadziły wspólną politykę zagraniczną, bojarstwo zrównano w prawach ze szlachtą polską, a administrację litewską zorganizowano na wzór polskiej.
bi.gazeta.pl W czasie panowania Jagiełły rozpoczęła się chrystianizacja Żmudzi. W obronie pogan Paweł Włodkowic napisał traktat "O władzy cesarza i papieża w stosunku do wiernych", w którym bronił praw innowierców do zakładania własnych państw i do obrony przez najazdami.
bi.gazeta.pl Jagiełło był uznawany za człowieka łagodnego, skromnego w ubiorze i abstynenta. Król pił jedynie wodę i często zażywał gorącej łaźni. Przeżył ponad 80 lat, zmarł w roku 1434, ponieważ przeziębił się, kiedy słuchał wieczorem śpiewu słowików.
wikipedia.org Historia Królowie Polski - tylko 5% osób udaje się połączyć w pary identyczne portrety...
wikipedia.org Historia Władcy Polski - tylko 5% osób udaje się połączyć w pary identyczne portrety w...