obniżony poziom wszystkich elementów morfotycznych krwi i wzrost podatności na krwawienie z naturalnych otworów ciała
podwyższony poziom wszystkich elementów morfotycznych krwi i związane z tym ryzyko wystąpienia zatorów i zakrzepów
Zaburzenie połykania, polegające na upośledzonym przechodzeniu pokarmów płynnych i stałych z jamy ustnej przez gardło do przełyku, to:
Prawidłowo przeprowadzony pomiar ciśnienia tętniczego krwi u pacjentów w podeszłym wieku otrzymujących leki hipotensyjne obejmuje pomiar w pozycji :
Do upadków osób w wieku podeszłym przyczynia się wiele nakładających się na siebie czynników organicznych (tzw. wewnętrznych) i środowiskowych (tzw. zewnętrznych). Do fizycznych konsekwencji upadków należą głównie następstwa unieruchomienia. Natomiast konsekwencją o charakterze psychologicznym, rzutującą na aktywność osoby starszej, jej samodzielność i wydolność samoobsługową jest występowanie tzw.:
Przełom nadnerczowy, stanowiący zagrożenie życia, jest zespołem objawów klinicznych wywołanych nagłym, bardzo znaczącym niedoborem:
Jedna z najbardziej typowych lokalizacji procesu zapalnego w zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa (ZZSK) to:
Tlenoterapię zaleca się u chorych z rozpoznanym ostrym zapaleniem oskrzelików, u których poziom wysycenia hemoglobiny tlenem zmniejszył się do wartości:
Na pełnoobjawowy przełom tarczycowy składa się m.in. wysoka gorączka >38-40°C. Pielęgniarka uczestnicząc w procesie terapeutycznym powinna unikać:
Pacjentowi po zabiegu operacyjnym przeprowadzonym w znieczuleniu ogólnym, przetoczono 1 jednostkę koncentratu krwinek czerwonych (KCK). W ciągu 24h wystąpiły następujące objawy: gorączka, dreszcze, zaburzenia oddychania, pokrzywka, wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Zaobserwowano również, że pacjent oddaje ciemny mocz. Powyższe objawy świadczą o:
Pacjent zależny, oczekujący od otoczenia i wyrażający zgodę na to, co otoczenie zaproponuje, zadecyduje i zrobi, starość uważa za ciężar trudny do zniesienia, niczego nie chce, o nic nie prosi, jest to pacjent reprezentujący postawę (wg Bromleya) :
Triada objawów klinicznych Choroby Parkinsona: drżenie spoczynkowe, sztywność mięśniowa oraz spowolnienie ruchowe, pojawia się na skutek postępującego i znacznego niedoboru następującego neuroprzekaźnika:
twarz, wargi , błony śluzowe jamy ustnej , gardła, krtani , części odsiebne kończyn, narządy płciowe,
Do przestrzegania diety niskoresztkowej, wysokoenergetycznej, bogatej w białko, składniki mineralne i witaminy należy zachęcać chorego z:
Na podstawie objawów takich, jak: osłabienie, skłonność do omdleń (tendencja do stanów hipoglikemii), niska tolerancja wysiłków fizycznych i sytuacji stresowych, chęć spożywania słonych pokarmów, brunatne przebarwienia skóry, rozpoznajemy pacjenta z:
Zgodnie z wytycznym WHO osteoporozę zaawansowaną rozpoznaje się i określa na podstawie pomiaru gęstości mineralnej kości, kiedy T-score jest:
W leczeniu astmy, POChP podczas stosowania wziewnych leków z grupy glikokortykosteroidów należy po inhalacji leku z użyciem ustnika:
Jeżeli u 65-letniej chorej unieruchomionej od 3 tygodni z powodu przewlekłej zastoinowej niewydolności krążenia, przy próbie pionizacji pojawi się ból w łydce, lekkie zasinienie kończyny oraz różnica w obwodach kończyn, należy podejrzewać:
W przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, uszkodzenie płuc jest wynikiem palenia papierosów, ale także następstwem:
Stopniowe wygasanie funkcji poszczególnych układów i narządów określa się w literaturze gerontologicznej mianem zjawiska inwolucji . Opisując zmiany w układzie ruchu, należy podkreślić utratę masy i siły mięśniowej w starzeniu, potęgowaną przez zmniejszenie aktywności fizycznej i współistniejące choroby, określaną jako:
wykrycie przebiegającej bezobjawowo choroby niedokrwiennej serca, u osób z grupy wysokiego ryzyka zachorowania
podejrzenie choroby niedokrwiennej serca, u osób z bólami w klatce piersiowej i prawidłowym lub wątpliwym spoczynkowym zapisie EKG,
Do rol i społecznej drugorzędowej pełnionej przez człowieka według modelu adaptacyjnego C. Roy NIE należy:
W ramach przygotowania pacjenta do oznaczenia we krwi stężenia katecholamin lub wydalania ich metabolitów z moczem, należy zalecić choremu unikanie przyjmowania pokarmów zawierających wanilinę. Są to:
"Powinno się przez kilka dni przed badaniem i w trakcie zbiórki moczu unikać produktów, takich jak kawa (także bezkofeinowa), herbata, czekolada, wanilia, banany, pomarańcze i inne owoce cytrusowe." (źródło: www.labtestsonline.pl/tests/Catecholamines.html?tab=2 ) Dalej
U osób powyżej 18 r. ż., które nie przyjmują leków hipotensyjnych, prawidłowe jest ciśnienie tętnicze krwi, spełniające poniższe kryteria:
Pielęgniarka obserwując chorego długo unieruchomionego, zauważyła gwałtownie narastającą sinicę, nagły napad duszności, znaczne przyspieszenie tętna i spadek ciśnienia tętniczego krwi, pacjent zgłosił silny ból w klatce piersiowej. Może przypuszczać, że u chorego wystąpił :
Opiekując się osobą starszą, należy mieć na uwadze pewne odrębności w symptomatologii wielu chorób. Objawy cukrzycy często odbiegają od klasycznego obrazu klinicznego. U osób starszych, podczas hiperglikemii może NIE występować:
Badanie ogólne moczu zwykle jest wykonywane w próbce pierwszej lub drugiej porannej porcji moczu. Po pobraniu próbki powinno być wykonane nie później niż po:
Asystowanie człowiekowi w rozpoznawaniu i zaspokajaniu 14 fundamentalnych potrzeb, jeśli on sam nie ma ku temu odpowiedniej siły, woli lub wiedzy – to rola pielęgniarki według teorii:
Objawy głównie skórno-śluzówkowe, związane z zaburzeniem hemostazy pierwotnej, tj . krwawienia z nosa, łatwe siniaczenie, przedłużone krwawienia miesięczne, krwawienia po usunięciu zębów i z dziąseł , krwawienia po zabiegach operacyjnych to objawy skazy krwotocznej, w:
Wzrost liczby retikulocytów charakterystyczny jest dla wszystkich niedokrwistości, z wyjątkiem niedokrwistości:
Która grupa problemów pielęgnacyjnych jest szczególnie charakterystyczna dla chorego z rozpoznaną przewlekłą mocznicą?
Pielęgniarka może dokonywać oceny sprawności funkcjonalnej osoby starszej wykorzystując następujące narzędzia:
Następujące zmiany w EKG - całkowicie niemiarowy rytm, trudne do zróżnicowania załamki P przy widocznych drobnych pofałdowaniach linii izoelektrycznej, świadczą o:
Badanie biochemiczne, które najszybciej i najbardziej swoiście diagnozuje zawał mięśnia sercowego, to:
U chorego z ketokwasicą pojawiły się zaburzenia elektrolitowe, które miały wpływ na wystąpienie następujących objawów klinicznych: osłabienie siły mięśniowej, osłabienie odruchów ścięgnistych, spadek ciśnienia tętniczego krwi , zmiany w zapisie EKG (spłaszczenie fali T, obniżenie odcinka ST, pojawienie się fali U). Przyczyną tych zaburzeń jest:
Który z objawów fizykalnych i dolegliwości jest najbardziej charakterystyczny dla niewydolności lewokomorowej?
Dzienne spożycie soli kuchennej przez chorych z nadciśnieniem tętniczym, NIE powinno przekraczać na dobę:
Współistnienie co najmniej trzech z pięciu następujących czynników: niezamierzona utrata masy ciała, uczucie zmęczenia, osłabienie (mierzone siłą uścisku dłoni ) , wolne tempo poruszania si ę oraz mała aktywność fizyczna, stanowi stan przejściowy między sprawnością a niedołęstwem i definiuje się go w geriatrii jako zespół :
W trakcie leczniczego nakłucia otrzewnej usunięto 7 l płynu puchlinowego. W celu niedopuszczenia do powikłań hipowolemicznych należy:
Starzenie się narządów zmysłów cechuje kilka prawidłowości, np. wraz z wiekiem w narządzie wzroku obserwuje się starczą dalekowzroczność, określaną jako:
Objawy uboczne mogące występować u pacjenta chorego na toczeń układowy, w trakcie podawania cyklofosfamidu, to:
zakażenie wirusem HCV ujawnia się często na etapie przewlekłego zapalenia wątroby lub marskości wątroby,
schłodzoną probówkę zawierającą EDTA, po pobraniu próbki umieścić ją w wodzie z lodem, jak najszybciej dostarczyć do laboratorium
U chorych na astmę, przed bronchoskopią należy wykonać badania na APTT, INR, liczbę płytek krwi, oraz:
Pacjent z rozpoznaniem niedokrwistości z niedoboru żelaza ma zalecone przyjmowanie w warunkach domowych per os preparatów żelaza. Zadaniem pielęgniarki jest edukacja pacjenta w zakresie, substancji , które ułatwiają wchłanianie żelaza:
Która grupa problemów pielęgnacyjnych jest charakterystyczna dla chorego z zaawansowaną marskością wątroby?
U pacjenta w trakcie badania fizykalnego został stwierdzony dodatni objaw Goldflama, który świadczy o schorzeniach w obrębie:
Następujące objawy - poranne zmęczenie, niechęć do pracy i wysiłku, niedokrwistość, uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, pobolewania brzucha, wzdęcia, stolce papkowate, jakby gąbczaste, cuchnące, niekiedy biegunkowe, stany podgorączkowe, objawy alergiczne - są charakterystyczne dla:
Podstawą gospodarki samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej jest plan finansowy ustalany przez:
Przewlekła niewydolność naczyń tętniczych charakteryzuje się m.in. następującymi objawami, z wyjątkiem:
Wyniki wykonanych badań zapisano w pamięci komputera. Przy nagłym wyłączeniu zasilania komputera informacja zostanie utracona z:
Zaburzenia świadomości można podzielić na ilościowe i jakościowe. Zaburzenia jakościowe świadomości to wszystkie, Z WYJĄTKIEM:
Zaburzenia chodu mogą mieć różny charakter i najczęściej są następstwem zaburzeń neurologicznych. Chód, podczas którego chory niedostatecznie zgina kończyny w stawach kolanowych, z trudnością odrywa stopy od podłoża, pociąga stopami po podłożu, chodzi na palcach, nazywa się:
Sztumski wyróżnia 3 najbardziej znane w naukach społecznych sposoby tworzenia hipotez: - wysuwanie wniosków hipotetycznych z już istniejącej teorii, - „odkrywanie” hipotezy poprzez uogólnienie zebranych danych, np. ze sprawozdań statystycznych, - „wczuwanie się” w sytuacje społeczne,czyli wysuwanie hipotez w oparciu o doświadczenie życiowe i własne domysły. Ponadto wskazuje on na jeszcze jeden sposób budowania hipotez, mianowicie tworzenie ich w oparciu o inspirację, wynikającą z codziennej praktyki. (Sztumski, J. 2005. Wstęp do metod i technik badań społecznych. Katowice: Wydawnictwo Śląsk) Dalej
Znajdź twierdzenie FAŁSZYWE: Prowadząc wywiad dotyczący chorób przebytych należy uwzględnić pytania, które pozwolą pozyskać informacje dotyczące:
Prowadząc badanie ogólne dokonano u pacjentki, m. in. pomiaru masy ciała i wzrostu, a następnie określono należną masę ciała. W tym celu wykorzystano wskaźnik BMI , którego wynik wynosi 32. Proszę dokonać właściwej interpretacji wyniku:
program do kalkulowania kosztów budowy budynków mieszkalnych, zużycia materiałów, np. ilość potrzebnych pustaków, arkusze blachy itp.,
Jedna z wyodrębnionych kategorii ról menedżerskich charakteryzuje menedżera jako obserwatora oraz rzecznika lub propagatora. Jaka to kategoria?
U chorego z dychawicą oskrzelową, nagłe pogorszenie się stanu klinicznego, wystąpienie sinicy, zaburzeń orientacji , wyczerpania oddechowego, cechy niewydolności wentylacyjnej typu obturacyjnego, bezdechu, sugeruje rozpoznanie:
stan zmniejszonego pragnienia, występujący u chorych mających nieograniczony dostęp do wody, mimo hipernatremii,
Wierność człowiekowi znajdującemu się w granicznej sytuacji , inspirowana postawą dobroci i życzliwości, miłością, ochroną ciała i ducha człowieka cierpiącego przejawia się w etyce:
Osoba niezależna, bezstronna, której zadaniem jest pomóc stronom w znalezieniu rozwiązania konfliktu, chroni przed jego eskalacją, pomaga stronom znaleźć rozwiązanie, które byłoby dla nich do przyjęcia, kontroluje proces rozwiązywania konfliktów, pomaga zrozumieć, dokonać analizy konsekwencji różnych rozwiązań to:
Tlenoterapia często stosowana w zakładach pielęgnacyjnych, opiekuńczych należy do świadczeń wykonywanych przez pielęgniarkę samodzielnie bez zlecenia lekarskiego, ale pod warunkiem:
Kontakt pielęgniarki bądź lekarza z człowiekiem chorym, sprowadzający się do jednoznacznego uzyskania informacji niezbędnych do postawienia diagnozy to kontakt:
tylko tych, które zapisane są w dokumentacji medycznej (z wyjątkiem sytuacji stanowiących zagrożenie życia) i nie budzą żadnych wątpliwości pielęgniarki/położnej
Pacjentka lat 17 w wywiadzie podaje przyrost masy ciała, wypadanie włosów, zaparcia, ciągłe zmęczenie. Mimo wysokiej temperatury panującej na zewnątrz, przyszła ciepło ubrana. Opisane objawy są charakterystyczne dla:
różnica między tętnem mierzonym na tętnicy promieniowej, a tętnem na tętnicy udowej po tej samej stronie ciała
różnica między częstością akcji serca a tętnem na obwodzie, przy czym tętno na obwodzie jest znacznie wolniejsze,
różnica między częstością akcji serca a tętnem na obwodzie, przy czym tętno na obwodzie jest znacznie szybsze,
Badanie bolesności brzucha, przy uciskaniu jego przedniej ściany ręką i gwałtownym jej oderwaniu, to badanie objawu: