Procesor to centralny element "myślenia" komputera. Dawniej były to oddzielne płytki, a dzisiaj, gdy są w jednym chipie, zwane są rdzeniami. Programowanie tak, by wszystkie naraz służyły jednym obliczeniom, nie jest łatwe i zwane jest programowaniem wieloprocesorowym albo wielordzeniowym.
pixabay.com Do czego w starych komputerach z lat siedemdziesiątych XX wieku były potrzebne karty perforowane?
Szyfry do utajniania informacji przekazywanych za pośrednictwem niepewnych pośredników znane były już w starożytności. Najpopularniejszy z nich zwany jest też szyfrem Cezara.
Pierwsze szyfry, tak jak szyfr Cezara, były symetryczne, co oznaczało, ze znając klucz szyfrowania można było zarówno zaszyfrować komunikat, jak również go odszyfrować. W szyfrowaniu symetrycznym mamy klucz publiczny i prywatny. Do szyfrowania wystarcza klucz publiczny, ale do odszyfrowania niezbędny jest klucz prywatny. Znajomość klucza prywatnego daje znajomość publicznego, ale nie odwrotnie. Bank może np. za pośrednictwem internetu rozsyłać klucz publiczny i ma gwarancję, że każdy, kto szyfrując nim napisze do niego, nie zostanie odczytany przez innych posiadających klucz publiczny. Dalej
Sklepy wysyłkowe (ang. mail-order) pozwalały sprzedawać bez osobistego kontaktu dzięki tradycyjnej poczcie. Początki datuje się od kupców weneckich i niemieckich. Dalej
W 1936 roku Alan Turing opublikował słynny artykuł, w którym po raz pierwszy zdefiniował swój model komputera zwany przez niego "maszyną".