Na skutek postanowień konferencji pokojowej w Paryżu kończącej I wojnę światową, na początku 1920 roku na obszar plebiscytowy Górnego Śląska wkroczyły wojska alianckie. Z powodu ich małej liczebności zadanie utrzymania porządku otrzymała niemiecka policja (Sicherheitspolizei w skrócie SiPo), której funkcjonariusze pełnili też funkcję straży granicznej. Propolsko nastawieni Górnoślązacy uważali, że oddziały SiPo utrudniają polską agitację, ograniczają możliwości przekraczania granicy przez Polaków, wpuszczając na teren plebiscytowy niemieckich ochotników do oddziałów zbrojnych i umożliwiając dostarczanie broni.
wikipedia.org W trakcie kampanii plebiscytowej dochodziło do częstych ataków niemieckich bojówek na ludność polską i polskich funkcjonariuszy plebiscytowych. W nocy z 27 na 28 maja 1920 doszło do ataku na Polski Komisariat Plebiscytowy, który znajdował się w… (na zdjęciu członkowie Polskiego Komisariatu Plebiscytowego)
wikipedia.org Na Górnym Śląsku codziennością stały się niepokoje, strajki i demonstracje. Jedną z bezpośrednich przyczyn wybuchu II powstania śląskiego było zabicie podczas rozruchów w Katowicach znanego polskiego…
Innym powodem wybuchu powstania były pewne wydarzenia dziejące się poza Górnym Śląskiem. Obawiano się, że Niemcy wykorzystają je przeciwko stronie polskiej. O jakich wydarzeniach mowa?
Nie tylko Niemcy dopuszczali się czynów, z których nie powinni być dumni. W odwecie za zniszczenie polskiego komitetu plebiscytowego w Katowicach, oddział powstańców w nocy z 19 na 20 sierpnia 1920 roku…
Zmiana przewodniczącego Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej, który wspierał Niemców.
W krótkim czasie powstańcom udało się zająć niemal cały górnośląski okręg przemysłowy. Jednakże nie atakowano większych miast, w których stacjonowały wojska alianckie.
Uzyskaniu zapewnień o likwidacji SiPo i powołaniu w jej miejsce polsko-niemieckiej policji plebiscytowej Abstimmungspolizei (APo).