wikipedia.org Okres końca lat 20. XIX wieku był świadkiem wielkiej młodzieńczej miłości Mickiewicza do __________________, której rodzice wymogli na niej, aby wypełniła wcześniej zawarte zaręczyny z hr. Puttkamerem.
Czucie i wiara silniej mówi do mnie, Niż mędrca szkiełko i oko. (…) Nie znasz prawd żywych, nie obaczysz cudu! Miej serce i patrzaj w serce!
pixabay.com Jaki tytuł miała ballada wydana jako pierwszy utwór w zbiorze „Ballady i romanse” (nie licząc sentymentalnego wstępu pt. „Pierwiosnek”), która powszechnie uważana jest za literacki manifest romantyzmu w Polsce?
Kędy wąż śliską piersią dotyka się zioła... W takiej ciszy tak ucho natężam ciekawie, Że słyszałbym głos z Litwy... Jedźmy, nikt nie woła!
wikipedia.org Dojście do władzy u wroga tylko po to, by nieudolnie prowadzić walkę i doprowadzić do jego ostatecznej klęski, to motyw z:
wikipedia.org Adam Mickiewicz już od czasów młodości był bardzo aktywnym tłumaczem literatury. Które wielkie dzieło George’a Byrona doczekało się przekładu Mickiewicza?
pixabay.com Monolog Konrada w III części dramatu Dziady, w którym podnosi bunt przeciwko Bogu, żądając władzy nad światem, aby urządzić go lepiej, nosi tytuł:
wikipedia.org Jaki tytuł nosił utwór poetycko-publicystyczny, napisany jesienią, wydany w grudniu 1832 roku w Paryżu, który powstał w najbardziej płodnym literacko okresie życia poety?
pixabay.com To fragment epilogu (i być może jedno z nielicznych marzeń Mickiewicza, które się spełniło) do:
wikipedia.org Wielu badaczy twórczości Mickiewicza zwraca uwagę na fakt, że jego genialny talent przygasł bardzo w drugim okresie paryskim. Wiązało się to z zaangażowaniem się Mickiewicza w aktywność polityczną, społeczną, a zwłaszcza z jego silnym związkiem z: