Która grupa problemów pielęgnacyjnych jest charakterystyczna dla chorego z zaawansowaną marskością wątroby?
Do szpitala został przyjęty pacjent z bólami brzucha o charakterze napadowym (falowym), zatrzymaniem gazów i stolca (wzdęcia), wymiotujący treścią cuchnącą o zabarwieniu brunatno-zielonym (tzw. "wymioty kałowe"). Powyższe objawy świadczą o:
Konsekwencją upadków osób w wieku podeszłym, o charakterze psychologicznym jest występowanie tzw. zespołu:
Prawidłowo przeprowadzony pomiar ciśnienia tętniczego krwi u pacjentów w podeszłym wieku otrzymujących leki hipotensyjne obejmuje pomiar w pozycji:
U pacjentów w wieku podeszłym nietrzymanie stolca, rzekoma biegunka, upośledzone oddawanie moczu, częstomocz, nietrzymanie moczu, są objawami:
Drżenie spoczynkowe, sztywność mięśniowa oraz spowolnienie ruchowe to triada objawów klinicznych Choroby Parkinsona. Pojawia się na skutek postępującego i znacznego niedoboru neuroprzekaźnika, którym jest:
ułożeniu na plecach, przygięciu głowy do przodu, usunięciu ciał obcych z jamy ustnej, uniesieniu żuchwy
ułożeniu w pozycji bezpiecznej ustalonej, przygięciu głowy do przodu, usunięciu ciał obcych z jamy ustnej
Zwiększenie siły mięśni u pacjenta z rozpoznaniem zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa można uzyskać poprzez zalecenie wykonywania ćwiczeń:
Objawy uboczne mogące występować u pacjenta chorego na toczeń układowy, w trakcie podawania cyklofosfamidu, to:
Klasycznym niebiologicznym lekiem modyfikującym przebieg choroby w RZS uważany za lek pierwszego wyboru to:
Ostry stan zapalny skóry i tkanki podskórnej, cechujący się wysoką temperaturą ciała oraz szybkim przebiegiem wskazują na rozpoznanie:
W żywieniu chorych na cukrzycę zalecane jest spożywanie produktów o niskim indeksie glikemicznym /IG/. Wskaż, co wpływa na obniżenie indeksu glikemicznego w spożywanym produkcie?
Ból i nagłe zblednięcie skóry palców rąk, stóp, uszu, nosa oraz języka przechodzące następnie w sine zabarwienie, pojawiające się najczęściej pod wpływem zimna lub stresu, spowodowane skurczem małych lub średnich tętnic to:
Objawy głównie skórno-śluzówkowe, związane z zaburzeniem hemostazy pierwotnej, tj. krwawienia z nosa, łatwe siniaczenie, przedłużone krwawienia miesięczne, krwawienia po usunięciu zębów i z dziąseł, krwawienia po zabiegach operacyjnych to objawy skazy krwotocznej, w:
W edukacji chorych na atopowe zapalenie skóry (AZS) zarówno w profilaktyce, jak i w leczeniu podtrzymującym należy zwrócić uwagę na:
Na wyliczenie dawki insuliny okołoposiłkowej u chorego leczonego metodą intensywnej funkcjonalnej insulinoterapii /FIT/ mają wpływ:
poziom glikemii przed posiłkiem, ilość wymienników węglowodanowych w posiłku, zaplanowany wysiłek fizyczny
Utratę masy i siły mięśniowej w procesie starzenia, potęgowaną przez zmniejszenie aktywności fizycznej i współistniejące choroby, określa się jako:
Uraz naskórka (np. zadrapanie) po upływie 6 - 12 dni wywołuje powstanie w uszkodzonym miejscu zmian łuszczycowych. Jest to objaw charakterystyczny dla aktywnej łuszczycy i określa się go mianem:
Według teorii D. Orem, działanie "za" i "dla" pacjenta to metoda pracy pielęgniarki z pacjentem, stosowana w przypadku:
w razie jednoczesnego niedoboru erytrocytów i znacznego zmniejszenia objętości krwi krążącej w sytuacji, gdy niedostępne są odpowiednie składniki krwi i środki krwiozastępcze
Obrzęki najczęściej stóp i okolic kostek, ból i dyskomfort w jamie brzusznej, nykturia, nudności i zaparcia, w badaniu nadmiernie wypełnione żyły szyjne to objawy:
W doustnym teście obciążenia glukozą /OGTT/ w drugiej godzinie testu uzyskano w badaniu laboratoryjnym poziom cukru 173mgG% . Zinterpretuj uzyskany wynik:
Badanie ogólne moczu zwykle jest wykonywane w próbce pierwszej lub drugiej porannej porcji moczu. Po pobraniu próbki, badanie powinno być wykonane nie później niż po:
Warunkiem normalizacji funkcjonowania organizmu w niedoczynności tarczycy jest uzyskanie eutyreozy poprzez stosowanie indywidualnie dobranej dawki hormonu tarczycy. Pielęgniarka jest uczestnikiem w farmakoterapii pacjenta. Jaka zasada obowiązuje przy stosowaniu hormonów tarczycy?
Duże ryzyko po przeszczepieniu nerki w pierwszym roku stanowi proces ostrego odrzucenia. Wskaż grupę objawów, które świadczą o ostrym odrzuceniu przeszczepu nerki:
Leczenie działań niepożądanych po poprzednio stosowanych lekach przez kolejne preparaty u osób starszych, to:
Otyłość typu centralnego, z otłuszczeniem tułowia i karku, z poduszeczkami tłuszczowymi w dołach nadobojczykowych, szczupłe kończyny, twarz "księżycowata" oraz "byczy kark" to cechy charakterystyczne dla:
Następujące zmiany w EKG - całkowicie niemiarowy rytm, trudne do zróżnicowania załamki P przy widocznych drobnych pofałdowaniach linii izoelektrycznej, świadczą o:
podejrzenie choroby niedokrwiennej serca, u osób z bólami w klatce piersiowej i prawidłowym lub wątpliwym spoczynkowym zapisie EKG
wykrycie przebiegającej bezobjawowo choroby niedokrwiennej serca, u osób z grupy wysokiego ryzyka zachorowania
Nagły bardzo silny ból stawu, często stawu śródstopno - paliczkowego pierwszego, obrzęk, bolesność dotykowa, zaczerwieniona i napięta skóra w okolicy stawu. Napad bólowy przeważnie zaczyna się nad ranem. Opis ten charakterystyczny jest dla:
Zaburzenie połykania, polegające na upośledzonym przechodzeniu pokarmów płynnych i stałych z jamy ustnej przez gardło do przełyku, to:
Wzrost liczby retikulocytów charakterystyczny jest dla wszystkich niedokrwistości, z wyjątkiem niedokrwistości:
Objawami klinicznymi sugerującymi tamponadę serca, jest znaczne poszerzenie żył szyjnych, duszność i niepokój chorego oraz:
Choroba Addisona polega na stopniowym niszczeniu gruczołów nadnerczowych. Wskaż znamienne objawy charakterystyczne dla tej choroby:
Hiperaldosteronizm jest wynikiem nadmiernego wydzielania aldosteronu przez korę nadnerczy. Jakie są zalecenia dietetyczne dla chorych z tym schorzeniem?
Podaj sposób postępowania z moczem pobranym do badania mikrobiologicznego na podłoże wzrostowo-transportowe:
reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie naczyń o charakterze autoimmunologicznym, naświetlania śródpiersia,
Pacjent z rozpoznaniem niedokrwistości z niedoboru żelaza ma zalecone przyjmowanie w warunkach domowych per os preparatów żelaza. Wchłanianie żelaza ułatwia przyjmowanie:
W patogenezie astmy alergicznej zasadniczą rolę odgrywają odczyny alergiczne, które powodują wewnątrzoskrzelowe zatkanie poprzez:
skurcz oskrzeli, zaczerwienienie błony śluzowej i jej nadmierne wysychanie, nadmierne wydzielanie lepkiego śluzu,
Które, z poniższych elementów planu pielęgnacyjnego, odnoszą się do opieki nad pacjentem, u którego w przebiegu ostrej białaczki szpikowej doszło do wylewu krwi do jamy stawowej?
stosowanie diety bogatobiałkowej, obserwowanie powłok skórnych, toaleta ciała letnią wodą, podawanie ciepłych płynów do picia
ograniczenie ruchomości stawu objętego wylewem krwawym, pomoc w czynnościach dnia codziennego, obserwacja natężenia bólu, komasacja czynności,
zastosowanie opatrunku z płynu Burowa na staw objęty wylewem krwawym, komasowanie czynności, stosowanie diety ubogobiałkowej, praca w masce ochronnej,
założenie gipsu na staw objęty wylewem krwawym, prowadzenie bilansu płynów, ułożenie w pozycji wysokiej, nawilżanie powietrza,
Niedostosowanie szerokości mankietu do obwodu ramienia pacjenta, podczas pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, powoduje uzyskanie:
Występowanie przynajmniej trzech z pięciu objawów, takich jak uczucie zmęczenia, osłabienie, niezamierzona utrata masy ciała, mała aktywność fizyczna, wolne tempo poruszania się, określane jest jako zespół:
Na pierwszy etap procesu pielęgnowania - rozpoznawanie stanu pacjenta i środowiska, składają się poniższe fazy, z wyjątkiem:
Plwocina na badanie bakteriologiczne, wykrztuszana przez chorego spontanicznie, powinna być pobrana do badania:
Ostre kłębuszkowe zapalenie nerek rozwija się w wyniku wcześniejszego paciorkowcowego zapalenia gardła (1-2 tygodnie wcześniej) i manifestuje się następującymi objawami: obrzęki, nadciśnienie tętnicze i zmiany w moczu o charakterze krwinkomoczu, są to objawy tzw. triady:
We wstrząsie anafilaktycznym u osób dorosłych z samoistnym krążeniem należy niezwłocznie, jako pierwszy lek podać:
Najczęstszą przyczyną ostrego obrzęku naczynioruchowego nabytego (acquired angioedema - AAE) wśród chorych zgłaszających się do szpitalnych oddziałów ratunkowych jest przyjmowanie:
Skuteczność prowadzenia samokontroli w cukrzycy zależy od wielu czynników, wskaż który z poniższych nie zależy od pacjenta:
Dzienne spożycie soli kuchennej przez chorych z nadciśnieniem tętniczym, NIE powinno przekraczać na dobę:
W sprawowaniu opieki nad pacjentem z niedoczynnością przytarczyc istotnym elementem w przebiegu choroby jest ryzyko napadu tężyczki. Wskaż cechę charakterystyczną dotyczącą napadów tężyczki:
Która grupa problemów pielęgnacyjnych jest charakterystyczna dla pacjenta z rozpoznaną ostrą białaczką szpikową w okresie zaostrzenia?
W obrazie klinicznym u chorego obserwuje się częste oddawanie moczu, w niewielkiej ilości, w czasie mikcji pojawia się ból, pieczenie, czasami krwiomocz. Są to objawy:
na skórze silnie swędząca, pokrzywkowata, odro- lub szkarlatyno- podobna osutka, gorączka, bóle stawowe oraz duszność i bóle brzucha,
leczenie jest kompleksowe i wymaga zastosowania kilku metod: leczenia dietetycznego, farmakologicznego- leki doustne, insulina, leczenie powikłań
Z powodu zaburzonego metabolizmu ośrodkowego układu nerwowego u osób starszych, na skutek hipoglikemii, hipoksji, niedożywienia, infekcji, chorób przewlekłych, zaburzeń wodno-elektrolitwych, a także zatruć, które zakłócają homeostazę pacjenta w wieku podeszłym, może wystąpić:
Wskaż zasadę, która w znacznym stopniu zapobiega zakażeniu układu moczowego przy instrumentacji pęcherza moczowego poprzez cewnikowanie:
Chory w czasie drenażu ułożeniowego statycznego w pozycji Trendelenbura powinien pozostawać nie dłużej, niż:
Badając palpacyjnie okolicę uderzenia koniuszkowego należy wziąć pod uwagę efekt jego przemieszczenia. Stwierdzenie przesunięcia uderzenia koniuszkowego w lewą stronę, może przemawiać za :
proces umożliwiający każdemu człowiekowi zwiększenie oddziaływania na własne zdrowie w sensie jego poprawy i utrzymania,
stopniowym zwiększaniem ruchów i objętości oddechowej do pewnej wartości maksymalnej, a następnie stopniowym zmniejszaniem ruchów i objętości oddechowej d o minimum, następnie chwilowym brakiem czynności oddechowej do momentu podjęcia na nowo całego cyklu,
zwiększeniem ruchów i objętości wdechowych i wydechowych bez przyśpieszenia lub nawet ze zwolnieniem częstości oddechów, może występować u chorych z kwasicą metaboliczną,
Wyuczona, celowa, planowa praca pielęgniarki, realizowana na rzecz człowieka zdrowego lub chorego nosi nazwę pielęgnowania:
Pacjent przywieziony przez karetkę oddycha regularnie ok. 8 razy na minutę, źrenice są znacznie zwężone. Oddech pacjenta jest prawdopodobnie wynikiem depresji ośrodka oddechowego spowodowanego przez :
Przewlekła niewydolność naczyń tętniczych charakteryzuje się m. in. następującymi objawami, z WYJĄTKIEM :
Badania obserwacyjne retrospektywne, jako często stosowana metoda w badaniach klinicznych, nazwane są inaczej badaniami:
Jednym z elementów badania fizykalnego klatki piersiowej jest badanie drżenia głosowego. Jest ono wzmożone w przypadku:
Według założeń teoretycznych C. Roy osoba - pacjenta dąży do utrzymania równowagi w czterech wymiarach : fizjologicznym, psychicznym, ról społecznych i współzależności. Wskaż zachowania , do których dąży człowiek w wymiarze współzależności :
Pielęgniarka, położna jest zwolniona z obowiązku zachowania w tajemnicy informacji związanych z pacjentem, w przypadku:
gdy zachowanie tajemnicy może stanowić niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia pacjenta lub innych osób,
Członek zespołu negocjacyjnego, który nie uczestniczy bezpośrednio w przebiegu negocjacji, a do jego zadań należy obserwowanie przebiegu negocjacji i wyciąganie wniosków, to:
Głównymi instrumentami umożliwiającymi ocenę jakości świadczeń są kryteria i standardy. Kryteriami może/mogą być:
ubóstwa, bezradności, zgłoszenia biedy przez sąsiadów, długotrwałej choroby trwającej maksymalnie do 6 miesięcy, klęski żywiołowej lub ekologicznej.
ubóstwa, bezdomności, długotrwałej choroby, klęski żywiołowej lub ekologicznej bez względu na stan zdrowia lub niepełnosprawności
ubóstwa, wykluczenia społecznego, niepełnosprawności, choroby trwającej powyżej 6 miesięcy lub bezradności,