Do przestrzegania diety niskoresztkowej, wysokoenergetycznej, bogatej w białko, składniki mineralne i witaminy należy zachęcać chorego z:
Zmiany w wyglądzie zewnętrznym pacjenta, jak - powiększenie rąk i stóp, twarzoczaszki i języka, pogrubienie rysów twarzy, obrzęk tkanek miękkich, zwiększenie masy ciała - to obraz kliniczny:
Przeprowadzenie, których badań pozwoli rozpoznać okres zaostrzeń zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa?
Koronarografia polega na obrazowaniu za pomocą promieni rentgenowskich po wybiórczym podaniu środka cieniującego:
zdolność wykonywania normalnych czynności pomimo utrudnień spowodowanych ograniczeniem ruchomości jednego lub kilku stawów.
dużego stopnia lub całkowite unieruchomienie w łóżku lub na wózku; częściowe lub całkowite zniesienie samoobsługi,
zdolność wykonywania tylko nielicznych czynności codziennych i samoobsługi lub całkowite upośledzenie,
Triada objawów klinicznych Choroby Parkinsona: drżenie spoczynkowe,= sztywność mięśniowa oraz spowolnienie ruchowe, pojawia się na skutek postępującego i znacznego niedoboru następującego neuroprzekaźnika:
Przygotowując pacjenta do badania spirometrycznego, należy go poinformować, aby nie wykonywał intensywnego wysiłku fizycznego przez:
krótkotrwałą uratą przytomności, której towarzyszą objawy prodromalne, może wystąpić w każdej pozycji chorego
długotrwałą uratą przytomności, której towarzyszą objawy prodromalne, może wystąpić w każdej pozycji chorego, również leżącej
długotrwałą uratą przytomności, której zwykle nie towarzyszą objawy prodromalne, może wystąpić w każdej pozycji chorego
krótkotrwałą uratą przytomności, której zwykle nie towarzyszą objawy prodromalne, może wystąpić w każdej pozycji chorego,również leżącej,
W wywiadzie pacjent zgłasza nudności, wymioty bezpośrednio po posiłku zawierające nie strawione resztki pokarmowe o kwaśnym zapachu. Powyższe objawy wskazują o pochodzeniu wymiotów z:
Objawy głównie skórno-śluzówkowe, związane z zaburzeniem hemostazy pierwotnej, tj. krwawienia z nosa, łatwe siniaczenie, przedłużone krwawienia miesięczne, krwawienia po usunięciu zębów i z dziąseł, krwawienia po zabiegach operacyjnych to objawy skazy krwotocznej, w:
Współistnienie co najmniej trzech z pięciu następujących czynników: niezamierzona utrata masy ciała, uczucie zmęczenia, osłabienie (mierzone siłą uścisku dłoni), wolne tempo poruszania się oraz mała aktywność fizyczna, stanowi stan przejściowy między sprawnością a niedołęstwem i definiuje się go w geriatrii jako zespół:
Do roli społecznej drugorzędowej pełnionej przez człowieka według modelu adaptacyjnego C. Roy NIE należy:
do poziomu około 10-20 mm Hg powyżej palpacyjnie stwierdzanego momentu zniknięcia tętna na tętnicy promieniowej
do poziomu około 20-30 mm Hg powyżej palpacyjnie stwierdzanego momentu zniknięcia tętna na tętnicy promieniowej,
Do upadków osób w wieku podeszłym przyczynia się wiele nakładających się na siebie czynników organicznych (tzw. wewnętrznych) i środowiskowych (tzw. zewnętrznych). Do fizycznych konsekwencji upadków należą głównie następstwa unieruchomienia. Natomiast konsekwencją o charakterze psychologicznym, rzutującą na aktywność osoby starszej, jej samodzielność i wydolność samoobsługową jest występowanie tzw.:
Która grupa problemów pielęgnacyjnych jest szczególnie charakterystyczna dla chorego z rozpoznaną przewlekłą mocznicą?
Zgodnie z wytycznym WHO osteoporozę zaawansowaną rozpoznaje się i określa na podstawie pomiaru gęstości mineralnej kości, kiedy T-score jest:
Przy doustnym leczeniu przeciwzakrzepowym zatorowości płucnej INR (Międzynarodowy Współczynnik Znormalizowany – International Normalization Ratio) powinien wynosić:
Mózg osoby starszej jest bardziej podatny na wszelkie zaburzenia homeostazy, co uzasadnia konieczność wnikliwej obserwacji pielęgniarskiej. Objawem zaburzonego metabolizmu ośrodkowego układu nerwowego w wyniku hipoksji, hipoglikemii, infekcji, chorób przewlekłych, niedożywienia, zaburzeń wodno-elektrolitwych oraz zatruć (najczęściej lekami lub alkoholem), jest łatwość wystąpienia:
ograniczenie podaży soli i białka, a zwiększenie podaży węglowodanów i tłuszczów w celu uzupełnienia braków energetycznych
przystosowanie żywienia do upośledzonej czynności chorych nerek i dostarczenie ustrojowi wszystkich niezbędnych składników pokarmowych,
maksymalne ograniczenie podaży płynów, soli i białka ze względu na zmniejszenie zdolności przesączania osocza krwi, przez zmienione chorobowo nerki
W przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, uszkodzenie płuc jest wynikiem palenia papierosów, ale także następstwem:
U chorego z ketokwasicą pojawiły się zaburzenia elektrolitowe, które miały wpływ na wystąpienie następujących objawów klinicznych: osłabienie siły mięśniowej, osłabienie odruchów ścięgnistych, spadek ciśnienia tętniczego krwi, zmiany w zapisie EKG (spłaszczenie fali T, obniżenie odcinka ST, pojawienie się fali U). Przyczyną tych zaburzeń jest:
Która grupa problemów pielęgnacyjnych jest charakterystyczna dla chorego z zaawansowaną marskością wątroby?
Teoretyczne założenia pielęgnowania, opracowane w 1952 roku przez Hildegard Peplau, zwracały uwagę na znaczenie:
Pacjenta z podejrzeniem niedrożności jelit, w celu wykonania przeglądowego badania radiologicznego jamy brzusznej, należy ułożyć w pozycji:
Pacjentowi po zabiegu operacyjnym przeprowadzonym w znieczuleniu ogólnym, przetoczono 1 jednostkę koncentratu krwinek czerwonych (KCK). W ciągu 24h wystąpiły następujące objawy: gorączka, dreszcze, zaburzenia oddychania, pokrzywka, wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Zaobserwowano również, że pacjent oddaje ciemny mocz. Powyższe objawy świadczą o:
rano na czczo, następnie dwie godziny po wypiciu przez chorego 75g glukozy rozpuszczonej w 250ml wody
rano, na czczo, przed spożyciem każdego głównego posiłku, przed snem, o godzinie 24.00 oraz o godzinie 3.30
rano, na czczo, następnie dwie godziny po wypiciu przez chorego 75g glukozy rozpuszczonej w 250ml wody oraz przed każdym posiłkiem głównym, dwie godziny po każdym głównym posiłku, przed snem, o godzinie 24.00
rano na czczo, przed spożyciem każdego głównego posiłku, dwie godziny po każdym głównym posiłku, przed snem, o godzinie 24.00 oraz o godzinie 3.30
Badanie biochemiczne, które najszybciej i najbardziej swoiście diagnozuje zawał mięśnia sercowego, to:
Stopniowe wygasanie funkcji poszczególnych układów i narządów określa się w literaturze gerontologicznej mianem zjawiska inwolucji. Opisując zmiany w układzie ruchu, należy podkreślić utratę masy i siły mięśniowej w starzeniu, potęgowaną przez zmniejszenie aktywności fizycznej i współistniejące choroby, określaną jako:
Najczęstszym powikłaniem farmakoterapii w cukrzycy u osób starszych jest hipoglikemia. Częste współistnienie z cukrzycą wielu innych chorób, wymaga zażywania różnych leków, które mogą nasilać efekt hipoglikemizujący. Które spośród wymienionych poniżej leków, w połączeniu z doustnymi lekami hipoglikemizującymi, zwłaszcza pochodnymi sulfonylomocznika, wyzwalają potencjalnie silniejszy efekt hipoglikemizujący?
W opiece nad pacjentem z gruczolakiem przysadki mózgowej należy uwzględnić zmiany w zakresie funkcji narządu wzroku. Będą to:
Rola pielęgniarki w farmakoterapii bólu polega na sprawowaniu kontroli nad prawidłowością stosowanych leków (zgodnie ze zleceniami lekarskimi) oraz monitorowaniu objawów ubocznych. Osoby w wieku podeszłym słabiej odczuwają ból trzewny i lepiej niż osoby młodsze znoszą go, dlatego efekt przeciwbólowy u pacjentów w wieku podeszłym osiąga się poprzez:
mniejsze, często o połowę dawki leków, niż stosowane u osób młodych, przy czym skuteczna dawka leku zmniejsza się wraz z wiekiem
wykorzystanie fizjoterapii, czyli niefarmakologiczne eliminowanie bólu, np. zastosowanie ciepłych kąpieli w celu rozkurczowym
mniejsze dawki leków, niż stosowane u osób młodych, przy czym skuteczna dawka leku zwiększa się wraz z wiekiem
Prawidłowo przeprowadzony pomiar ciśnienia tętniczego krwi u pacjentów w podeszłym wieku otrzymujących leki hipotensyjne obejmuje pomiar w pozycji:
Rozpoznanie AIDS stawia się w chwili zdiagnozowania u osoby wirusa HIV. O zaawansowanym niedoborze odporności stanowią również różne schorzenia, w tym nowotwory. Jednym z z nowotworów definiujących AIDS jest:
Określenie Wymiennik Węglowodanowy oznacza taką porcję danego produktu, która dostarcza przyswajalne węglowodany w ilości:
Następujące zmiany w EKG - całkowicie niemiarowy rytm, trudne do zróżnicowania załamki P przy widocznych drobnych pofałdowaniach linii izoelektrycznej, świadczą o:
Która ze skal, służąca do oceny ryzyka rozwoju odleżyn, znajduje szczególne zastosowanie w opiece nad starszym pacjentem, z uwagi na to, że uwzględnia m.in. następujące czynniki ryzyka: wiek, obecność cukrzycy, zażywane leki, temperaturę ciała?
Objaw bólu w okolicy odcinka krzyżowo–lędźwiowego kręgosłupa promieniujący do obu pośladków, pachwin, z towarzyszącym uczuciem sztywności i nasilający się w spoczynku charakterystyczny jest dla:
Zwiększenie siły mięśni u pacjenta z rozpoznaniem zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa można uzyskać poprzez zalecenie wykonywania ćwiczeń:
Wzrost liczby retikulocytów charakterystyczny jest dla wszystkich niedokrwistości, z wyjątkiem niedokrwistości:
Przyczyną niewydolności oddechowej może być odma opłucnowa. W przypadku jej wystąpienia, badanie fizykalne płuc po stronie odmy wykazuje:
Zaburzenia chodu mogą mieć różny charakter i najczęściej są następstwem zaburzeń neurologicznych. Chód, podczas którego chory niedostatecznie zgina kończyny w stawach kolanowych, z trudnością odrywa stopy od podłoża, pociąga stopami po podłożu, chodzi na palcach, nazywa się:
Dokonując oceny zaburzeń mowy u pacjenta zwrócono uwagę na nieprawidłowe wymawianie głosek wargowych (p, b) i językowych (d, t). Polecono, aby pacjent napisał wyrazy zawierające ww. głoski. Nie stwierdzono żadnych błędów. Opisany obraz przemawia za:
nie dają możliwości udzielania odpowiedzi zgodnie z własnymi przekonaniami i wiedzą o przedmiocie badań,
ogół czynności zmierzających do ustalenia i zinterpretowania wyrażonych w pieniądzu wysokości różnych nakładów dokonanych w jednostce gospodarczej w określonym czasie i z określonym przeznaczeniem,
Stwierdzając w badaniu fizykalnym różnicę w tętnie na kończynach górnych, przy towarzyszącym silnym, rozdzierającym bólu w klatce piersiowej, najbardziej prawdopodobnym rozpoznaniem jest:
Członek zespołu negocjacyjnego, który nie uczestniczy bezpośrednio w przebiegu negocjacji, a do jego zadań należy obserwowanie przebiegu negocjacji i wyciąganie wniosków, to:
Sprawując opiekę nad dorosłym chorym gorączkującym, pielęgniarka prowadząca bilans płynów, musi uwzględnić niewidzialne parowanie, które zwiększa się przy wzroście temperatury o 1° Celsjusza i wynosi:
Celem stosowania tej metody w nauczaniu jest wypracowanie jak największej ilości twórczych i niekonwencjonalnych rozwiązań w jak najkrótszym czasie. Opis ten charakteryzuje:
Do szpitala przywieziono 40-letniego nieprzytomnego mężczyznę. Z wywiadu od świadków zdarzenia ustalono, że pacjent utracił przytomność 30 minut wcześniej i upadł na ulicy. Jaką teorię pielęgniarstwa należałoby zastosować w świadczeniu opieki pielęgniarskiej?
Osłuchiwanie jest metodą stosowaną głównie przy badaniu klatki piersiowej i jamy brzusznej. Badanie (osłuchiwanie) membraną pozwala na:
zbieranie dźwięków z większej powierzchni, ale wymaga dobrego przylegania do powierzchni osłuchiwanej,
zbieranie dźwięków z mniejszej powierzchni, ale wymaga dobrego przylegania do powierzchni osłuchiwanej,
zbieranie szmerów z powierzchni badanej, ale wymaga tylko lekkiego przyłożenia do powierzchni osłuchiwanej,
Znajdź twierdzenie fałszywe. Prowadząc wywiad dotyczący chorób przebytych należy uwzględnić pytania, które pozwolą pozyskać informacje dotyczące:
W wyniku rozpatrywania spraw odpowiedzialności zawodowej wobec pielęgniarki i położnej może być orzeczona kara zawieszenia prawa:
Język pacjenta pokryty jest grubą warstwą białego nalotu, który jest usuwalny szpatułką, co sugeruje:
Prowadząc wywiad z pacjentem podejrzewanym o raka przełyku, należy zwrócić szczególną uwagę na zgłaszany przez niego objaw: