Pan X ukradł w markecie z elektroniką blender za 510 zł. Na swoje nieszczęście został złapany. Za ten czyn grozi mu kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Tydzień później, na kradzieży tego samego urządzenia, przyłapano pana Y, wówczas blender był już przeceniony i kosztował 499 zł. Pan Y jest zagrożony tym samym wymiarem kary.
Pan Y ukradł sprzęt o wartości nieprzekraczającej 1/4 przeciętnego wynagrodzenia. Jego czyn zostanie zakwalifikowany jako wykroczenie, a nie jako przestępstwo jak w przypadku pana X. Dalej
Dziecko wydziedziczonego członka rodziny, o którym wydziedziczający nie wiedział, bierze udział w podziale spadku.
Pamiętacie pana X? Wyszedł już z wiezienia. Niestety jest w ciężkiej sytuacji finansowej, a chciałby dobrze zjeść. W supermarkecie zobaczył szynkę paczkowaną, na którą nabrał ochoty. Postanowił jej nie kraść, tylko przykleił cenę z taniej szynki, na tę droższą, która mu się spodobała. Niestety kasjerka zwietrzyła jego podstęp i wezwała policję. Postawiono mu zarzut oszustwa. Czy prawdą jest, że grozi mu za to wyższa kara niż za kradzież blendera?
Jeżeli pacjent ma receptę na lek refundowany, a chciałby wykupić droższy i nowszy preparat z tą samą substancją czynną, farmaceuta nie ma prawa mu go wydać.
Właściciel gospodarstwa agroturystycznego może serwować swoim gościom przetwory takie jak np. konfitury lub dżemy, ale już nie wolno mu sprzedać ich na wynos.
Podczas prowadzenia samochodu rozmowa przez telefon trzymany w ręku jest karana mandatem i punktami karnymi, natomiast rozmowa przez CB radio nie.
pixabay.com Wiedza ogólna Tylko jeśli ukończyłeś 60 lat, masz szansę na komplet punktów w tym quizie!