Test z lektury "Lalka" - poziom trudny

"Lalka" to społeczno-obyczajowa powieść Bolesława Prusa z końca XIX wieku. Przedstawia ona historie kilku bohaterów, których losy się splatają. Główny wątek powieści stanowi uczucie romantyka Stanisława Wokulskiego do oziębłej i wyrachowanej Izabeli Łęckiej. Poznajemy także Ignacego Rzeckiego, Juliana Ochockiego oraz Helenę Stawską.

Sprawdź, czy znasz dzieje Wokulskiego na tyle, by odpowiedzieć nawet na najtrudniejsze pytania, takie jak:

- Za udział w jakim konflikcie zbrojnym Wokulski został zesłany na Syberię?
- Co decyduje się sprzedać Izabela w obliczu pogłębiających się kłopotów finansowych?
- Co robi Rzecki, zachwycony urodą pani Stawskiej i powodowany współczuciem dla jej ciężkiej pracy?

Przed Tobą test z lektury "Lalka" - sprawdź swoją wiedzę!

Wiedza w pigułce

Co zainspirowało Bolesława Prusa do napisania powieści "Lalka"?

Liceum

Na początku 1887 roku w dzienniku "Gazeta Polska" pojawiła się informacja o procesie młodej kobiety w Bernie, oskarżonej o kradzież lalki. Kobieta została uniewinniona, ponieważ sprzedawca potwierdził, że lalka została u niego zakupiona. Te wydarzenia zainspirowały Bolesława Prusa do napisania "Lalki", a już kilka miesięcy później powieść zaczęła ukazywać się w odcinkach na łamach "Kuriera Codziennego". W 1897 roku Prus napisał w liście do swojego przyjaciela:

"W powieści Lalka znajduje się rozdział poświęcony procesowi o kradzież lalki, rzeczywistej lalki dziecinnej. Otóż taki proces miał miejsce w Wiedniu. A ponieważ fakt ten wywołał w moim umyśle skrystalizowanie się, sklejenie się całej powieści, więc przez wdzięczność użyłem wyrazu Lalka za tytuł. Powieść, o której mówię, powinna mieć tytuł: «Trzy pokolenia». Może nawet byłaby lepiej rozumiana z takim nazwiskiem."

Pomimo częstych skojarzeń, sam autor w notatkach do powieści zaznaczał, że tytuł nie odnosi się do Izabeli Łęckiej.

źródło: Wikipedia