Test z Lektury "Kamienie na szaniec" - Poziom Trudny

Aleksander Kamiński, "Kamienie na szaniec" – test z lektury na poziomie zaawansowanym.

"Kamienie na szaniec" to niezwykła opowieść Aleksandra Kamińskiego, przedstawiająca losy młodych członków Szarych Szeregów w okupowanej Warszawie podczas II wojny światowej. Tytuł książki nawiązuje do fragmentu wiersza Juliusza Słowackiego "Testament mój", co podkreśla jej głęboki, symboliczny wymiar.

Historia oparta na relacjach Tadeusza Zawadzkiego „Zośki” stała się jednym z najważniejszych dzieł literatury wojennej. To poruszająca opowieść o odwadze, oddaniu i poświęceniu dla Ojczyzny. Jednocześnie jest to książka o sile przyjaźni, która dawała bohaterom oparcie w najbardziej dramatycznych chwilach.

Czy wiesz, jak miała na imię ukochana dziewczyna Alka? Jakiego przedmiotu uczył Lechosław Domański, zwany przez uczniów Zeusem? Odpowiedz na 12 pytań i sprawdź, jak dobrze znasz tę lekturę!

Wiedza w pigułce

Skąd wziął się tytuł książki "Kamienie na szaniec"?

Szkoła podstawowa

Tytuł książki nawiązuje do fragmentu wiersza Juliusza Słowackiego "Testament mój":
(...) Lecz zaklinam: niech żywi nie tracą nadziei
I przed narodem niosą oświaty kaganiec;
A kiedy trzeba, na śmierć idą po kolei,
Jak kamienie, przez Boga rzucane na szaniec (...)

Tytuł "Kamienie na szaniec" jest metaforą, która ma głębokie znaczenie w treści książki. Słowo "kamienie" odnosi się do młodych bohaterów powieści – Rudego, Zośki i Alka, którzy są niezłomni i nieugięci w swoim oporze przeciwko okupantowi.

Szaniec to rodzaj kamiennych umocnień wojskowych, budowanych w celu obrony przed wrogiem. Szaniec stanowił fizyczną barierę, utrudniającą podejście nieprzyjacielskim żołnierzom do ważnych miejsc, takich jak obozy, twierdze czy miasta.
Każdy z chłopców stanowił metaforyczny kamień, ale razem byli już barykadą, która bohatersko stawiała opór Niemcom.