"Quo vadis" - Test z Lektury

Przed Tobą test z lektury "Quo vadis: Powieść z czasów Nerona" (Henryk Sienkiewicz). Test składa się z 12 pytań.

Quo vadis, którego akcja rozgrywa się głównie w Rzymie, podczas końcowych 6 lat panowania Nerona (63–68 r.), jest jednym z najbardziej znanych dzieł Sienkiewicza. Głównym wątkiem powieści jest miłość rzymskiego patrycjusza Winicjusza do Ligii, zakładniczki z plemienia Ligów. Ich historia przepełniona jest zwrotami akcji, w tym ucieczką Ligii, jej poszukiwaniami, próbą porwania oraz przemianą duchową Winicjusza.

Tytuł książki "Quo vadis" to łaciński zwrot, oznaczający "Dokąd idziesz?".

Jeśli dobrze pamiętasz tę lekturę, z pewnością prawidłowo odpowiesz na takie pytania: Panowanie którego z rzymskich cesarzy jest tłem powieści? Co stało się z Ligią podczas igrzysk w amfiteatrze? Sprawdź, jak dobrze orientujesz się w dziejach Ligii i Marka Winicjusza!

Wiedza w pigułce

Co oznacza tytuł powieści "Quo vadis"?

Liceum

Tytuł "Quo vadis: Powieść z czasów Nerona" nawiązuje do legendy dotyczącej św. Piotra. "Quo vadis?" w łacinie oznacza "Dokąd idziesz?".

Według legendy, podczas prześladowań chrześcijan w Rzymie za czasów cesarza Nerona, św. Piotr postanowił opuścić miasto, aby uniknąć męczeństwa. Na drodze, gdy opuszczał miasto, spotkał Jezusa Chrystusa, który zmierzał w przeciwnym kierunku. Św. Piotr zapytał Go: "Quo vadis, Domine?" ("Dokąd idziesz, Panie?"). Chrystus odpowiedział, że idzie do Rzymu, aby ponownie zostać ukrzyżowanym. Ten moment był dla św. Piotra objawieniem i przypomnieniem o swoim powołaniu, w wyniku czego postanowił wrócić do Rzymu i stawić czoła swojemu przeznaczeniu jako męczennik.

Henryk Sienkiewicz wykorzystał ten motyw w tytule swojej powieści, aby ukazać ducha nieugiętości i poświęcenia pierwszych chrześcijan w obliczu prześladowań.