Kaskada klejnotów - czy uda Ci się wykonać wszystkie zadania? #116
Instrukcja gry Kaskada
Cel gry
Celem gry jest wykonanie wyznaczonych zadań, widocznych w górnym pasku planszy, nie przekraczając ustalonej ilości ruchów.
Zasady
Gra odbywa się na planszy wypełnionej różnymi klockami. Klocki znikają po kliknięciu w nie, a jeśli obok klocka znajduje się identyczny klocek lub klocki, wszystkie znikają. Celem gry jest wykonanie wyznaczonych zadań, którymi, zależnie od planszy i poziomu, mogą być:
- Zebranie wyznaczonej ilości określonych klocków - np. dziesięć żółtych kwadratów. Aby to zrobić, należy połączyć ze sobą i zebrać minimum trzy te same klocki.
- Zebranie wyznaczonej ilości klocków tego samego rodzaju - np. cztery grupy 5-elementowych zestawów klocków.
- "Odmrożenie" pól, czyli odblokowanie ich do gry. Odmrożenie następuje, kiedy kliknie się przylegający do zamrożonego klocka klocek tego samego rodzaju. Np. jeśli zamrożony jest zielony kwadrat, musimy kliknąć przylegający do niego inny, niezamrożony zielony kwadrat.
Klocki po kliknięciu w nie znikają, sprawiając, że inne klocki znajdujące się w tej samej kolumnie spadają. Górna część planszy zapełnia się nowymi klockami. Licznik pokazuje, ile ruchów pozostało na ukończenie wyznaczonych zadań.
Zakończenie gry
Gra kończy się sukcesem, jeśli wszystkie zadania udało się wykonać, nie przekraczając wyznaczonej ilości ruchów.
Gra kończy się porażką, jeśli skończyły się ruchy, a zadania nie zostały wykonane.
Wskazówki
- Ta gra nie jest na czas, więc nie spiesz się 😊
- Gra jest dostosowana zarówno do komputerów jak i do telefonów komórkowych. Szczególnie polecamy wypróbować ją na smartfonie.
Wiedza w pigułce
Czy popularność puzzli może być wskaźnikiem kryzysu?
Podczas Wielkiego Kryzysu w latach 30. XX wieku puzzle bardzo zyskały na popularności. Były one przystępną formą rozrywki w czasach finansowych trudności. Co ciekawe, sprzedaż układanek często wzrasta podczas recesji gospodarczej, nawet w czasach bardziej teraźniejszych. Ludzie skłaniają się ku przyjemnym, dobrze znanym i niedrogim formom spędzania czasu w obliczu niepewności, czyniąc z układanek nieoczekiwany wskaźnik ekonomiczny.